Screencast-O-Matic Download

Screencast-O-Matic to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego nagramy wybrany fragment pulpitu lub przechwycimy obraz z zainstalowanej w komputerze kamerki internetowej. W ten sposób nagrany materiał możemy szybko opublikować online na serwisie YouTube lub na specjalnej stronie programu.

Program charakteryzuje się bardzo prostym w obsłudze interfejsem, który pozwala szybko i sprawnie stworzyć nawet skomplikowany materiał instruktażowy. W darmowej wersji pojawiło się sporo ograniczeń, między innymi limit czasu nagrywania do 15 minut. Wspomniany interfejs jest niezwykle ciekawy – składa się z okna ograniczonego przerywaną linią, które możemy dowolnie powiększać i zmieniać proporcje ustawiając preferowany obszar pulpitu do nagrywania.

Nagrywaniem możemy sterować zarówno za pomocą przycisków kontrolnych, jak również skrótów klawiszowych – po zastosowaniu kombinacji Alt+P nagrywanie rozpocznie się automatycznie po 3 sekundach zwłoki. Aby zatrzymać nagrywanie, należy ponownie nacisnąć kombinację Alt+P. Po zakończeniu nagrywania, materiał możemy opublikować na stronie Screencast-O-Matic lub w serwisie YouTube.

Nagrane materiały możemy także zapisać na dysku komputera w formacie QuickTime (MP4), Windows Media File (AVI), Flash (FLV) lub Animated Image (GIF). Niestety w darmowej wersji w obraz wtopiony jest znak wodny – aby się go pozbyć należy wykupić licencję Pro.