FastStone Capture Download

FastStone Capture 5.3 to ostatnie bezpłatne wydanie programu do wykonywania zrzutów ekranu. Za pomocą tej niewielkiej aplikacji utworzymy screenshoty praktycznie każdego elementu wyświetlanego na ekranie monitora. Zaletą jest również wbudowany edytor utworzonych zrzutów, dzięki czemu nie potrzeba korzystać z dodatkowych aplikacji w celu dodania komentarzy do obrazka.

Aplikacja jest bardzo niewielkim narzędziem – interfejs jest ograniczony do absolutnego minimum. Okno programu to mały pasek z kilkoma ikonami, z których każda odpowiada za osobny sposób wykonywania zrzutu ekranu. A sposobów jest wiele, bowiem screenshoty możemy tworzyć z aktualnie aktywnego okna lub wybrać je samodzielnie za pomocą kursora myszy. Jeżeli pożądany przez nas obszar ekranu nie ogranicza się tylko do jednego okna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać funkcję zaznaczania. Po jej uaktywnieniu, użytkownik może zaznaczyć myszką dowolny obszar ekranu, który zostanie zrzucony do formatu obrazkowego, zupełnie tak, jakby robił to w programie graficznym. Co więcej, nie musimy się ograniczać tylko do prostej figury geometrycznej – program umożliwia również ręczne wyrysowanie ścieżki, z zawartości której aplikacja utworzy obrazek. Nie zabraknie również tworzenia zrzutu całego ekranu – z uwzględnieniem paska zadań lub bez.

FastStone Capture pozwala wybrać, czy utworzony zrzut ekranu ma być od razu zapisany do pliku, czy też może zostać skopiowany do schowka, przesłany do drukarki bądź otwarty we wbudowanym edytorze. Dodatkowo możemy również skorzystać z funkcji e-mail, dzięki której utworzenie screenshota spowoduje otwarcie domyślnego programu pocztowego i umieszczenie zrzutu ekranu jako załącznika wiadomości.

Wbudowany edytor pozwala na wprowadzenie ostatnich poprawek przed zapisaniem obrazka. Dzięki niemu praca ze zrzutami ekranu może być wykonywana w całości w programie FastStone Capture, bez potrzeby uruchamiania dodatkowych aplikacji graficznych. Edytor umożliwia dodanie tekstu, nałożenie filtrów kolorystycznych na obrazek oraz dodanie efektów cieniowania, co sprawi, że zrzut danego okna programu nabierze nowego, estetycznego wyglądu oraz głębi. Warto też wspomnieć o funkcji dodawania nagłówka do zrzutów ekranu – wystarczy wpisać tekst, a program automatycznie zwiększy wysokość obrazka i doda odpowiednio wystylizowany tekst na samej górze. Z kolei za pomocą funkcji „Draw” mamy możliwość rysowania półprzezroczystych, kolorowych, cieniowanych boksów, na których można umieścić opisy lub komentarze. Po utworzeniu boksa, można go dowolnie przesuwać.

FastStone Capture 5.3 okaże się niezbędnym narzędziem dla osób, które wykonują dużą ilość zrzutów ekranu, a nie chcą w tym celu korzystać z rozbudowanych kombajnów graficznych.