Chcesz nagrać film z otwartego programu w Windows 10? Nie musisz używać specjalnych programów do nagrywania ekranu. Możesz do tego wykorzystać wbudowaną w Windows 10 opcję, która pozwoli Ci nagrać Pulpit i otwarte programy. Jak to zrobić?

Nagrywanie dowolnego okna w Windows 10

Jeśli chcemy nagrać film np. z otwartego programu w Windows 10, to zazwyczaj sięgamy po oprogramowanie do nagrywania tzw. screencastów. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcemy nagrać ekran w Windows 10, to nie musimy korzystać ze specjalistycznego oprogramowania do przechwytywanie obrazu. Można skorzystać z opcji dostępnej w systemie.

W Windows 10 jest wbudowana opcja o nazwie „DVR z gry”, która służy do nagrywania ekranu, ale, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona tylko gier. Opcja ta pozwala przechwytywać obraz z gier i nagrywać go do pliku wideo. Istnieje jednak sposób, aby wykorzystać tę opcję do nagrywania dowolnego innego okna bez konieczności włączania jakiejkolwiek gry. Jak tego dokonać?

Nagrywanie dowolnego okna w Windows 10

Jak wspomniałem, do nagrania użyjemy opcji „DVR z gry” i lekko „oszukamy” system, aby zaczął traktować dowolny program czy okienko jako uruchomioną grę. W ten sposób możemy nagrywać tym narzędziem nie tylko gry, ale również wszystkie programy otwarte w Windowsie.

Najpierw należy upewnić się, że mamy włączoną funkcję nagrywania. Aby to zrobić, wysuń menu Start i kliknij w ikonę z kołem zębatym, by wejść do ustawień. W ustawieniach Windows 10 udaj się do zakładki „Granie”.

Włącz pasek gry

Wyświetlone zostaną opcje związane z grami. Najpierw wejdź do zakładki „Pasek z gry” i zaznacz w tym miejscu pole „Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu i emituj je za pomocą paska gry”.

Następnie z menu bocznego ustawień wybierz zakładkę „DVR z gry”. W tym miejscu możesz dostosować ustawienia wideo. Upewnij się, że zaznaczona jest opcja „Rejestruj dźwięk podczas rejestrowania gry” oraz „Przechwytuj kursor...”, aby nagranie było z dźwiękiem i widocznym kursorem myszy. Możesz też dostosować jakość dźwięku i jakość obrazu za pomocą pozostałych opcji.

Opcje nagrywania

Otwórz okno programu, który chcesz nagrać. Gdy program jest włączony, wciśnij kombinację przycisków Windows + G. Z prawej strony ekranu wysunięty zostanie pasek z zapytaniem „Czy chcesz otworzyć pasek gry?”. Zaznacz w tym miejscu pole „Tak, to jest gra”.

Wysuń pasek gry

Sprawi to, że aktywne okno będzie traktowane przez system jako uruchomiona gra i będziemy mogli wykorzystać funkcje DVR do nagrania materiału wideo.

U dołu ekranu pojawi się pasek gry, czyli pasek, z poziomu którego możemy wywołać proces nagrywania. Wystarczy, że dotkniemy ikony nagrywania, a system rozpocznie rejestrowanie materiału wideo.

Rozpocznij nagrywanie

Na materiale widoczne będzie tylko to okno, z poziomu którego wywołaliśmy nagranie – nie ma, niestety, możliwości wykorzystania funkcji „DVR z gry” do nagrania całego Pulpitu. Możemy nagrywać tylko jedno okno. Wszystkie nagrania trafiają do biblioteki „Wideo” i folderu „Przechwycone”.