Fraps Download

Fraps to jeden z najpopularniejszych programów przeznaczonych do robienia zrzutów ekranu, wyświetlaniu liczby FPS oraz nagrywaniu filmów z gier komputerowych. Aplikacja będzie przydatna zarówno dla graczy, którzy chcą mieć możliwość robienia screenshotów czy też kręcenia materiałów wideo z gier, jak również dla entuzjastów chcących mierzyć wydajność danej gry, a to dzięki funkcji, która w rogu ekranu wyświetla liczbę klatek na sekundę oraz na życzenie zapisuje odpowiedni raport na dysku.

Aplikacja jest dostępna z zasobnika systemowego. Możemy ustawić program tak, aby uruchamiał się automatycznie przy włączaniu systemu, co sprawia, że nie musimy go włączać ręcznie przed uruchomieniem każdej gry.Konfiguracja programu jest bardzo prosta i nie sprawi nikomu problemów. Interfejs podzielony jest na zakładki odpowiadające danym funkcjom programu. 

W zakładce Screenshots możemy ustawić klawisz, którego będziemy używać do robienia zrzutów ekranu (nie trzeba się zatem ograniczać do domyślnego klawisza PrntScreen na klawiaturze). Wybrać możemy również folder, do którego zapisywane będą wszystkie screenshoty oraz format, w jakim mają być obrazki zachowywane (BMP, JPG, PNG, TGA).

Zakładka Movies pozwala z kolei skonfigurować opcje dotyczące nagrywania materiałów filmowych z gier. Tutaj, podobnie jak w przypadku zrzutów ekranu, możemy ustawić domyślny folder, klawisz rozpoczynający i kończący nagrywanie, liczbę klatek na sekundę oraz dostosować ustawienia dźwięku.

W opcjach FPS natomiast znajdziemy ustawienia dotyczące wyświetlania aktualnej liczby klatek na sekundę w grach. Tutaj również mamy możliwość wyboru przycisku na klawiaturze, który będzie odpowiedzialny za wyświetlanie lub ukrywanie tej funkcji oraz możemy wybrać, w którym rogu ekranu ma się taka informacja pokazywać.

Aplikacja obsługuje gry korzystające z dwóch najbardziej popularnych pakietów sterowników 3D. Chodzi oczywiście o DirectX-a i OpenGL-a. Maksymalna rozdzielczość zrzutów ekranu oraz klipów to obecnie 7680 na 4800 pikseli (realna rozdzielczość zależy oczywiście od wydajności komputera).

Fraps jest wyposażony w narzędzie do mierzenia aktualnej liczby klatek na sekundę wyświetlanych przez grę. Pozwala to precyzyjnie modyfikować ustawienia gry i uzyskać równowagę między wydajnością i jakością.

Program ten jest wydany jako shareware - można korzystać z niego za darmo, ale warto go zarejestrować. W wersji niezarejestrowanej maksymalna długość wideo to jedynie 30 sekund. W rogu dodawany jest znak wodny. Zrzuty ekranu znaku nie mają, ale jedyny dostępny format zapisu plików to BMP. Fraps bardzo słabo kompresuje rejestrowane klipy, dlatego warto mieć dodatkowo edytor wideo wspierający kodeki DivX/MPEG.