Last.FM Download

Last.fm to serwis muzyczny, w którym użytkownik może utworzyć swój profil i archiwizować listę przesłuchanych piosenek. Na podstawie przesłuchanych utworów możemy wyszukiwać nowych artystów, a także poznawać nowych ludzi. Serwis współpracuje z praktycznie wszystkimi klasycznymi odtwarzaczami muzycznymi za pomocą wtyczki (iTunes, foobar2000, Winamp etc.) oraz usługami strumieniowania muzyki z sieci (np. Spotify, który posiada wbudowaną obsługę profilu Last.fm).

Po utworzeniu konta i skonfigurowaniu naszego odtwarzacza muzycznego, Last.fm będzie tworzył bazę wszystkich przesłuchanych przez nas utworów. Na naszym profilu znajdziemy listy przesłuchanych piosenek, a także statystyki, w których znajdziemy najczęściej słuchane utwory czy też ulubione zespoły. Największą zaletą Last.fm jest to, co możemy z tymi danymi zrobić. Na ich podstawie możemy odkrywać nową muzykę oraz poznawać nowych ludzi. Na każdym profilu wykonawcy znajdziemy listę podobnych artystów, których muzyka gatunkowo odpowiada naszym gustom. Każdy wykonawca czy zespół ma także przypisany szereg tagów (etykiet), które opisują gatunek muzyczny czy też klimat piosenek. Po kliknięciu w któryś z tagów Last.fm wyświetli nam propozycje wykonawców danego rodzaju.

Użytkownik na swoim profilu ma też kilka odnośników do ciekawych funkcji. Jedną z nich jest zakładka “Sąsiedzi”. Po jej wybraniu, serwis wyświetli nam profile osób na Last.fm, które mają podobny gust muzyczny. Możemy dzięki temu przeglądać piosenki przesłuchane przez inne osoby oraz znaleźć nową muzykę, która nas zainteresuje. W portalu Last.fm znajdziemy także zakładkę “Wydarzenia”, która wyświetla wszystkie koncerty i eventy muzyczne. Możemy filtrować wydarzenia z konkretnych miast, a także wpisywać swoją obecność na nich.

Last.fm to także toplisty, zarówno utworów jak i wykonawców. W każdej chwili możemy przejrzeć najbardziej odjazdowe utwory, najpopularniejsze piosenki, najciekawszych wykonawców czy też toplistę piosenek z danego roku.Na uwagę zasługuje także funkcja Discover (odkrywaj), dzięki której łatwo odkrywać nową muzykę. Wystarczy pisać nazwę tagu (np. gatunek muzyczny czy też rodzaj muzyki), po czym wybrać go na liście. Last.fm wyświetli różne utwory z danego gatunku, które możemy przeciągać do paska i tworzyć własne miksy, nadawać im nazwy i udostępniać dalej.