Najpopularniejszy na świecie muzyczny serwis streamingowy zyskuje niesamowitą funkcję opartą na sztucznej inteligencji. Od teraz użytkownicy Spotify Premium w niektórych regionach będą mogli tworzyć listy odtwarzania oparte na sztucznej inteligencji, wprowadzając polecenie podobne jak w przypadku ChatGPT. Dzięki pomocy sztucznej inteligencji generowanie spersonalizowanych playlist będzie szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oto jak działa nowy dodatek Spotify, AI Playlist.

Najważniejsze informacje:

  1. Spotify potwierdziło uruchomienie AI Playlist, funkcji w wersji beta, która umożliwia tworzenie list odtwarzania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
  2. Narzędzie jest dostępne wyłącznie w wersji Spotify Premium i na razie tylko w wybranych regionach.

Nie da się zaprzeczyć, że Spotify odniosło już sukces dzięki swoim playlistom. Wraz z rozkwitem świetnych modeli językowych AI, takich jak ChatGPT, było tylko kwestią czasu, zanim Spotify wprowadzi sztuczną inteligencję do tworzenia list odtwarzania na platformie. Dowiedz się, na czym polega AI Playlist!

Spotify wprowadziło możliwość tworzenie playlist za pomocą sztucznej inteligencji: jak wygląda nowa funkcja Spotify

Narzędzie w aplikacji Spotify AI Playlist to automatyczny generator list odtwarzania oparty na sztucznej inteligencji. Dzięki tej nowej funkcji możliwe jest tworzenie list odtwarzania składających się z 30 utworów z wykorzystaniem technologii AI na podstawie instrukcji tekstowych lub podpowiedzi, podobnych do tych, których używamy w chatbocie AI, takim jak ChatGPT lub w kreatorach obrazów, takich jak DALL-E.

W tradycyjnych listach odtwarzania musisz dodać każdy utwór ręcznie, a jedyną automatyzacją, jaką zapewnia Spotify, jest rekomendacja utworów do dodania na podstawie gatunków i wykonawców, których już dodałeś.
W przypadku list odtwarzania AI cały proces jest automatyczny, chociaż można również dostosować listy odtwarzania przed ich zapisaniem.

Po wprowadzeniu promptu (polecenia) zobaczysz listę utworów, możesz posłuchać podglądu i usunąć te, których nie chcesz pozostawić na liście odtwarzania, lub dostosować prompt i poprosić asystenta AI o uwzględnienie na przykład bardziej optymistycznych utworów lub piosenek z określonej dekady. Po zakończeniu masz możliwość zapisania i udostępnienia swojej listy odtwarzania innym użytkownikom aplikacji.

Personalizacja playlist. Których podpowiedzi użyć do spersonalizowanych list odtwarzania?

W oficjalnym komunikacie Spotify podano kilka szczegółów na temat tego, jak pisać podpowiedzi dla automatycznego kreatora list odtwarzania, aby lepiej zrozumieć intencje użytkownika i uzyskać dokładniejsze wyniki.

Według firmy zalecane jest korzystanie z promptów zawierających kombinację artystów, dekad, gatunków lub nastrojów. Ponadto sztuczna inteligencja Spotify jest w stanie interpretować prompty zawierające czynności, miejsca, postacie, zwierzęta, kolory i emotikony.

Im bardziej konkretny jest użytkownik, tym lepiej. Pomyśl o promptach takich jak „playlista jazzowa, która sprawi, że poczuję się jak w paryskiej kawiarni w latach 60." lub „playlista do biegania z nieznanymi utworami EDM".

Ponieważ jest to funkcja w wersji beta, nadal ma pewne ograniczenia. Dlatego Spotify poinformowało, że AI Playlist nie może generować wyników z promptami, które obejmują bieżące wydarzenia, marki lub obraźliwe treści.

Jak stworzyć playlistę z pomocą AI w Spotify

Korzystanie z nowej funkcji Spotify do tworzenia list odtwarzania AI jest łatwe. Oto jak generować playlisty na podstawie sztucznej inteligencji.

  1. Na ekranie głównym dotknij „Twoja biblioteka".
  2. Naciśnij przycisk + w prawym górnym rogu.
  3. Wybierz „Lista odtwarzania AI".
  4. W polu tekstowym na dole wpisz swoje polecenia, biorąc pod uwagę wytyczne dotyczące pisania promptów wspomniane w poprzedniej sekcji.
  5. Playlista jest teraz generowana przez sztuczną inteligencję, więc musisz chwilę poczekać. Po chwili zobaczysz listę utworów na ekranie.
  6. Kliknij utwór, aby wyświetlić jego podgląd lub usunąć go z listy. Możesz także dostosować polecenie, wpisując nowy prompt w polu tekstowym.
  7. Aby sfinalizować i zapisać listę odtwarzania w bibliotece, kliknij przycisk „Utwórz" w prawym górnym rogu.

Dla kogo dostępna jest funkcja tworzenia playlist ze sztuczną inteligencją w Spotify?

Zgodnie z przewidywaniami, AI Playlist jest ekskluzywną funkcją dla użytkowników Spotify Premium. Jako funkcja beta AI jest nadal w fazie rozwoju. Funkcja będzie początkowo dostępna dla użytkowników w Australii i Wielkiej Brytanii.
Ponadto funkcja jest dostępna tylko w aplikacji mobilnej Spotify na urządzeniach z Androidem i iOS, ale nie jest obecnie dostępna na komputerze, ani za pośrednictwem wersji internetowej Spotify, ani aplikacji komputerowej.

Osobiste wnioski odnośnie personalizacji w Spotify

Najnowszy dodatek Spotify, AI Playlist, to bardzo interesujące narzędzie AI do tworzenia niestandardowych list odtwarzania, zwłaszcza jeśli szukasz bardzo konkretnej listy odtwarzania, której raczej nie znajdziesz na platformie stworzonej przez innego użytkownika. Ponadto korzystanie z generatywnego kreatora list odtwarzania AI może być również świetnym sposobem na odkrywanie nowych utworów czy artystów lub dekad. Możesz także odkryć niszowy gatunek czy kombinację gatunków i stworzyć idealną playlistę na każdą okazję.

Jednak dopiero przekonamy się, jak będzie wyglądać przyszłość tej funkcji. Z czasem prawdopodobnie będzie ona ewoluować i ulegać pewnym zmianom, aż w końcu będzie dostępna dla wszystkich użytkowników poza Wielką Brytanią i Australią.

Spotify już wcześniej próbowało z różnymi dodatkowymi funkcjami takimi jak DJ AI, które było znacznie bardziej ograniczone, jednak to właśnie dzięki temu nowemu narzędziu Spotify chce zrobić kolejny krok w tworzeniu spersonalizowanych list odtwarzania w aplikacji, zapewniając użytkownikom jeszcze lepsze doświadczenia.