MHDD Download

MHDD to popularne narzędzie do wykonywania niskopoziomego skanowania dysku w celu sprawdzenia poprawności jego działania. Autorem programu jest Dmitry Postrigan, osoba, która ma bardzo duże doświadczenie w pracy z dyskami. Zaletą programu jest to, że działa na każdym komputerze, bez znaczenia, jaki system operacyjny mamy zainstalowany. Dzieje się tak za sprawą tego, że program występuje w wersji bootowalnej płyty CDi i uruchamiany go podczas startu komputera, jeszcze zanim załaduje się system.

Program potrafi wykonać bardzo dokładną diagnostykę mechaniczną dysku, jak również podać informacje S.M.A.R.T, wykonać niskopoziomy format dysku, naprawić uszkodzone sektory (tzw. bad sector) oraz usunąć wolne sektory. Dodatkowo, użytkownik ma możliwość testowania wydajności dysku oraz modyfikacji ustawień odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (hasła, blokady). Możemy też wykonywać bardziej podstawowe czynności, jak chociażby zmiana rozmiaru partycji do pożądanej wielkości.

MHDD wspiera trzy interfejsy dyskowe: IDE, Serial ATA oraz SCSI. Możliwe jest również przeskanowanie dysku podpiętego pod port USB, wymaga to jednak zainstalowania specjalnych sterowników emulujących działanie takiego urządzenia (USB > SCSI).

Po ściągnieciu, program należy wypalić na płytę CD, a następnie uruchomić ponownie komputer i wybrać opcję rozruchu ze stacji CD. Narzędzie należy raczej do zaawansowanych, dlatego zaleca się ostrożność. Wszelkie wątpliwości co do funkcjonowania programu powinien rozwiać poradnik FAQ znajdujący się na oficjalnej stronie. Pomocna może się okazać również dokumentacja programu. Ze względu na dużą popularność MHDD, w sieci można znaleźć sporo poradników dotyczących obsługi aplikacji oraz wykonywania najpopularniejszych operacji.