DiskSorter Download

DiskSorter to darmowa aplikacja, za pomocą której możemy dokonać analizy i klasyfikacji zawartości dysku twardego, po czym podejrzeć, które i jakiego rodzaju pliki zajmują najwięcej miejsca. Użytkownik może skanować całe partycje bądź wybrane drzewa katalogów. Program w czytelny sposób wyświetla rezultaty skanowania i pozwala wykonywać różne operacje na plikach.

Interfejs programu podzielone został na kilka paneli. W pasku bocznym, w zakładce Input Directories należy dodać foldery, które mamy zamiar przeskanować. Wystarczy kliknąć ikonę plusem, a następnie za pomocą Eksploratora wskazać całe partycje lub konkretne katalogi. Możemy dodawać dowolną ilość lokalizacji. Po ustawieniu miejsca skanowania należy kliknąć Classify.

Program skanuje, analizuje i klasyfikuje zawartość wybranych lokalizacji. Wszystkie znalezione pliki będą posortowane na kategorie, na przykład “Muzyka i pliki audio” czy też “Filmy i pliki video”. Przy każdej kategorii znajdziemy informacje na temat tego, jaki procent powierzchni dysku jest zajmowany przez dany typ plików. Użytkownik w dowolnej chwili może zagłębić się w wybraną kategorię i uzyskać listę wszystkich plików, ułożoną w kolejności od najcięższego pliku do najlżejszego.

DiskSorter nie tylko umożliwia wyszukiwanie plików i tworzenie sprawozdań, ale pozwala także na wykonywanie operacji na znalezionych plikach. Jeżeli chcemy zwolnić nieco miejsca to wystarczy zaznaczyć odpowiednie pliki, a następnie z menu kontekstowego wybrać odpowiednią opcję. Znalezione pliki możemy usuwać, kompresować bądź przenosić do innych miejsc na dysku.

Aplikacja pozwala także na tworzenie wykresów graficznych w postaci wykresu kołowego, które w czytelny sposób informują nas o tym, jakiego rodzaju dane mamy na dysku i jaką część powierzchni zajmują. W dowolnej chwili możemy także przeanalizować wybrane kategorie - wystarczy zaznaczyć całą kategorię (np. Muzyka) po czym kliknąć w przycisk Analyze. Aplikacja wyświetli listę folderów, w których znajdują się pliki danego typu wraz z ilością miejsca zajmowanego na dysku przez każdy folder.