FAT32 to najpopularniejszy system plików, ale Windows nie pozwala go użyć na dyskach i pendrive’ach o pojemności większej 32GB. Istnieje jednak sposób, aby sformatować dyski i pendrive’y USB większe niż 32GB na FAT32. 

Formatowanie dysku większego niż 32GB do FAT32

System plików FAT32 jest już dość stary i ma spore ograniczenia. Na urządzeniu z systemem plików FAT32 nie można chociażby zapisać pliku większego niż 4GB. Z drugiej strony jest to jeden z najlepszych systemów plików dla pamięci przenośnych USB, gdyż obsługuje go praktycznie każde urządzenie – telewizory SmartTV, konsole do gier, stacjonarne odtwarzacze DVD/DivX, a także dowolne komputery z systemem Mac, Linux czy Windows – i dlatego wiele osób nadal używa tego systemu plików.

Niestety, Windows narzuca swoje ograniczenia i do systemu plików FAT32 pozwala formatować tylko urządzenia o pojemności mniejszej niż 32GB. Jeśli mamy pamięć większą niż 32GB, to pozostają systemy plików NTFS, REFS lub exFAT. Te mogą jednak nie zadziałać ze wszystkimi urządzeniami i np. starsze telewizory lub odtwarzacze filmów nie odczytają zawartości pamięci. Istnieje jednak sposób na to, aby sformatować dysk i pendrive większy niż 32GB na FAT32.

Formatowanie dysków oraz pendrive’ów większych niż 32GB na FAT32

Narzędzia wbudowane w system w tym wypadku okażą się w większości nieskuteczne. Będą pokazywały jedynie możliwość sformatowania urządzenia do systemu exFAT lub NTFS. Aby sformatować pamięci przenośne większe niż 32GB do FAT32 najprościej użyć niewielkiego programu o nazwie FAT32 Format.

Pobierz FAT32 Format

Aby go pobrać, wejdź na powyższą stronę i kliknij w obrazek przedstawiający okno programu – jest on bezpośrednim odnośnikiem do programu. FAT32 Format to program, którego nawet nie musisz instalować. Występuje on w wersji portable, czyli przenośnej. Po ściągnięciu można go od razu uruchomić za pomocą pobranego pliku EXE, bez konieczności instalacji.

FAT32 Format - okno formatowania

Wyświetli się okienko nieco podobne do tego, które Windows domyślnie oferuje podczas formatowania dysku. W polu „Drive” wybierz literę dysku swojego podłączonego dysku lub pendrive’a, którego chcesz sformatować do formatu FAT32. Pole „Allocation Unit Size” możesz pozostawić bez zmian.

Następnie w polu „Label” wpisz etykietę, czyli nazwę dla swojego urządzenia. Może to być dowolna nazwa, którą sobie wymyślisz. Jeśli chcesz szybko sformatować urządzenie, to zalecam zaznaczyć również pole „Quick format”. Gdy ta opcja jest zaznaczona, to formatowanie jest błyskawiczne.

Po wszystkim kliknij przycisk „Start”. Wyświetli się okienko z informacją, że formatowanie usunie wszystkie dane z twojego urządzenia przenośnego. Aby kontynuować formatowanie i potwierdzić usunięcie danych, wciśnij przycisk „OK. Urządzenie zostanie sformatowane na system plików FAT32.

Jeśli pojawi się komunikat, że urządzenie nie może zostać sformatowane, gdyż jest używane przez inny proces, to upewnij się, że masz zamknięte wszystkie okna Eksploratora plików. Otwarty Eksplorator plików (okienko „Mój komputer”) może uniemożliwiać programowi FAT32 Format działanie. Po zamknięciu Eksploratora plików spróbuj ponownie sformatować dysk przez program FAT32 Format.