Ubuntu Download

Jeśli ktoś ma dość zawieszającego się Windowsa lub po prostu chce spróbować czegoś nowego, powinien sięgnąć po darmową dystrybucję Linuxa o nazwie Ubuntu. System Ubuntu przeznaczony jest przede wszystkim do prostych zastosowań domowych oraz biurowych, choć istnieją również wersje serwerowe oraz do niedawna, specjalne wersje na netbooki. Najważniejszą zaletą systemu jest jego otwarta i darmowa licencja. Jeśli więc ktoś chce mieć darmowy i w pełni legalny system na swoim komputerze, Ubuntu wydaje się idealnym wyborem.

Do wielu zalet systemu Ubuntu należy między innymi możliwość automatycznego wykrywania i konfiguracji sprzętu, dzięki czemu nie jest konieczna jakakolwiek dodatkowa ingerencja ze strony użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na uproszczoną administrację opartą na graficznym konfiguratorze. Ubuntu domyślnie oparte jest na środowisku graficznym GNOME. W przypadku wersji Netbook Edition dodatkową pomocą była powłoka Unity.

Oczywiście najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie jest Microsoft Windows, za którym plasuje się Apple Mac OS X, ale na trzecim miejscu ląduje opisywana dystrybucja systemu GNU/Linux Ubuntu. Nic dziwnego, gdyż kolejną bardzo ważną zaletą systemu Ubuntu jest jego przewidywalność oraz regularna aktualizacja. Praktycznie regularnie, co 6 miesięcy pojawia się nowa wersja systemu, zaś średnio co 2 lata wydawana jest wersja z dłuższym wsparciem technicznym (LTS).

Wiele osób uważa, że systemy Linux są skomplikowane w obsłudze i instalacji. Nic bardziej mylnego. Instalacja systemu jest niezwykle prosta dzięki instalatorowi LiveCD. Ponadto, co jest równie ważne, od razu po instalacji system jest gotowy do pracy, zawiera bowiem wszystkie niezbędne programy codziennego użytku. Sytuacje znane z systemów Windows, gdy po świeżej instalacji trzeba było poświęcić mnóstwo czasu na konfigurację i instalację podstawowych programów, w przypadku Ubuntu nie istnieją.

Zmiany w Ubuntu

Ubuntu 12.10

Ubuntu 12.10 będzie wspierany przez okres 2 lat. Posiada wszystkie najnowsze udogodnienia i funkcje, które pozwalają na lepszy dostęp do muzyki, filmów, dokumentów oraz aplikacji.


Ubuntu 12.04.1 LTS - Long Term Support

Wydanie z myślą o jak najdłuższym wsparciu. Pomimo, że nie zawiera wszystkich najnowszych dodatków zaprezentowanych w wersji 12.10, będzie posiadać oficjalne wsparcie przez 5 lat licząc od kwietnia 2012 roku.