elementary OS Download

elementary OS Luna to dystrybucja Linuksa bazująca na znanym Ubuntu. W przeciwieństwie jednak do Ubuntu, Luna została odpowiednio odchudzona, a także na jej potrzeby napisano od zera najważniejsze aplikacje oraz całe środowisko graficzne. Sprawia to, że Luna jest unikalną dystrybucją działającą na własnych zasadach.

Twórcy Luny kładą ogromny nacisk na wygląd i dopracowanie interfejsu. Na pierwszy rzut oka Luna wydaje się być bardzo podobna do systemów OS X z komputerów Mac. Twórcy wzorowali się nieco na systemie firmy Apple i zaimplementowali przydatne rozwiązania z komputerów Mac, ale nie poskąpili także własnych pomysłów. Standarowo, jak ma to miejsce w przypadku dystrybucji Linuksa, podczas budowy Luny dołączano najpopularniejsze oprogramowanie, takie jak przeglądarki, odtwarzacz muzyczny oraz inne. Jeżeli jednak twórcom któraś z aplikacji nie pasowała i nie była zgodna z ideologią systemu, to wyrzucano ją i pisano jej zamiennik od podstaw. Dzięki temu w Lunie znajdziemy autorską przeglądarkę internetową, odtwarzacz muzyczny, edytor tekstu, przeglądarkę plików oraz całe środowisko graficzne.

System świetnie się nadaje do komputerów stacjonarnych dzięki łatwej obsłudze za pomocą myszki (nie znajdziemy tu wszechobecnego trendu implementacji rozwiązań rodem z urządzeń dotykowych). Luna to także bardzo dobry wybór dla laptopów, zwłaszcza tych starszych. Pomimo subtelnych animacji upiekszających system i sprawiających większe wrażenie płynności, Luna jest niesamowicie szybka i bardzo responsywna.