Windows 8.1 Preview Download

Windows 8.1 Preview to wstępna wersja poglądowa długo oczekiwanej aktualizacji do systemu Windows 8. Wprowadza ona wiele zmian do systemu, zarówno w kwestii wizualnej, jak i technicznej. Nowe zmiany wpływają na pulpit, ekran startowy, aplikacje Modern UI, a także ulepszają wielozadaniowość czy też obsługę wielu monitorów.

Uwaga! Jest to wersja testowa (poglądowa) systemu, przez co może zawierać błędy lub niedociągnięcia. Powinna być instalowana przez zaawansowanych użytkowników.

Zmiany w Windows 8.1 Preview

Przycisk Start i pulpit

W wersji 8.1 przywrócony został przycisk Start na pasku zadań pulpitu. Od teraz będzie on kierował użytkowników do nowego ekranu startowego bądź do ekranu ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami, w zależności od wyboru. Użytkownicy mogą teraz skonfigurować system w taki sposób, aby system automatycznie przenosił nas do pulpitu po uruchomieniu komputera. Możliwe jest także zsynchronizowanie tapety pulpitu z tłem ekranu startowego.

Ekran startowy, większe kafelki i ekran blokady

Zmiany wizualne dotykają także ekranu startowego. Użytkownicy mogą teraz bardziej personalizować wygląd ekranu startowego poprzez więcej możliwości zmiany tła bądź kolorystyki. Do dyspozycji jest większa ilość tapet, jak również wspomniana możliwość ujednolicenia tła pulpitu z tłem ekranu startowego. Zmianie ulega również rozmiar kafelków - do dyspozycji użytkownika oddano dwa nowe rozmiary (bardzo mały i bardzo duży). W dowolnej chwili możemy przełączać rozmiar danego kafelka za pomocą opcji - podobnie, jak ma to miejsce w systemach Windows Phone 8.

Do ekranu startowego nie są już przypinane automatycznie żadne aplikacje po zainstalowaniu - wszystkie programy, które zainstalujemy z poziomu pulpitu zostaną dodane do ekranu “Wszystkie programy”, z którego użytkownicy mogą samodzielnie przypinać wybrane skróty. Nieco ulepszony został także ekran blokady, na którym można teraz wyświetlać pokaz slajdów zdjęć. Jest też zdecydowanie bardziej interaktywny i pozwala np. na odbieranie rozmów Skype bez potrzeby odblokowywania ekranu.

Zupełnie nowy Sklep

Sklep w Windows 8.1 został całkowicie przebudowany. Interfejs jest bardziej czytelny i łatwiejszy w obsłudze. Dodano nowe ekrany i sekcje, które wyświetlają najczęściej pobierane aplikacje (darmowe lub płatne), a także ekran ze spersonalizowanymi propozycjami aplikacji specjalnie dla nas. Nawigacja po Sklepie również została ulepszona - od teraz w każdej chwili możemy wysunąć z górnej części ekranu pasek nawigacyjny, który przeniesie nas do dowolnego miejsca w Sklepie.

Przebudowano także widok szczegółów dla konkretnych aplikacji - od teraz wyświetlanych jest więcej miniatur danych aplikacji. Dodano także nowe sekcje, które ułatwiają komentowanie i recenzowanie, a także zawierają odnośniki do powiązanych aplikacji.

Ulepszona wyszukiwarka

Systemowa wyszukiwarka została zintegrowana z przeglądarką Bing. Wyszukując cokolwiek z poziomu ekranu startowego możemy przeglądać nie tylko zasoby lokalne, ale także zasoby sieci online. Po wpisaniu wybranej frazy, użytkownik może przeszukiwać Internet w poszukiwaniu np. informacji o danym artyście lub wykonawcy. Wyświetlone zostaną informacje o artyście, odnośniki do piosenek lub albumów oraz najnowsze aktualności.

Integracja z chmurą

Windows 8.1 integruje się jeszcze bardziej ze SkyDrive - usługą chmury Microsoftu. Od teraz SkyDrive jest domyślnym miejscem zapisu plików i ustawień. Domyślnie zainstalowana jest aplikacja SkyDrive, która pozwala synchronizować dane z kontem SkyDrive, a także ze wszystkimi aplikacjami zainstalowanymi w komputerze. Eksplorator plików również został zintegrowany ze SkyDrive, dzięki czemu Windows 8.1 pozwala na lepszą integrację z chmurą.