GParted LiveCD Download

Bezpłatne narzędzie używane do tworzenia, usuwania i zmiany rozmiarów partycji na twardych dyskach. Program działa w formie LiveCD. Oznacza to, że należy pobrać go na HDD, nagrać na płytę CD lub DVD i uruchamiać z krążka. Alternatywą jest stworzenie tzw. LiveUSB, czyli pendrive'a systemowego.

Aplikacja jest raczej skierowana do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują całkowitej kontroli nad zmianami w swoich komputerach. Część zadań w GParted można wykonać z użyciem graficznego interfejsu użytkownika. Wiele rzeczy wymaga jednak znajomości komend i pracy z wierszem poleceń.

Dlatego przed rozpoczęciem pracy z GParted należy zapoznać się z dokumentacją programu i zaznajomić się z zasadami jego pracy. Po włożeniu płyty do napędu i ponownym uruchomieniu komputera powinien załadować się panel startowy umożliwiający wybranie opcji (start GParted, start z partycji systemowej).

Jeśli menu się nie załaduje należy ponownie uruchomić komputer i zmienić w ustawieniach BIOS-u kolejność bootu. Na 1. miejscu powinien znajdować się napęd CD/DVD, a dopiero później dysk twardy. W większości współczesnych laptopów tego typu ustawienie jest jednak domyślne.

GParted pozwala na tworzenie nowych partycji, zmianę ich rozmiarów, usuwanie poszczególnych dysków, przesuwanie ich na inne miejsce w obrębie dysku fizycznego, a także kopiowanie całych partycji. Obsługiwane systemy plików to FAT16, FAT32, NTFS, EXT2 i EXT3.

Jak wspomniano, GParted to raczej program dla bardziej doświadczonych użytkowników. Jeśli nie chcemy przebijać się przez dokumentację powinniśmy najpierw sprawdzić, czy zmiany nie mogą zostać wykonane za pomocą wbudowanego w system Windows, prostszego narzędzia do partycjonowania.