Tunngle Download

Tunngle to narzędzie podobne do Hamachi, które pozwala grać w gry LAN przez Internet. Oznacza to, że korzystając z Tunngle'a mamy możliwość grania w trybie wieloosobowym przez Internet w gry, które wspierają tylko funkcję LAN. Jak to działa? Tunngle imituje sieć lokalną, podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy połączeni przez Internet. Tworzona jest tzw. wirtualna sieć LAN, w skład której wchodzą komputery podłączone za pomocą sieci Internet.

Graj w gry LAN przez Internet

Aby skorzystać z programu, należy utworzyć konto w serwisie Tunngle - jest ono darmowe. Następnie należy zainstalować program. Podczas instalacji musimy zwrócić uwagę na wyskakujące okienka odnośnie instalacji wirtualnej karty sieciowej - jest ona wymagana do prawidłowego działania programu. 

Po uruchomieniu programu należy zalogować się na utworzone wcześniej konto Tunngle i poczekać, aż zostaną zainicjalizowane wszystkie funkcje Tunngle'a. Kolejnym krokiem jest dołączenie do odpowiedniego pokoju. W Tunngle'u użytkownicy znajdą publiczne pokoje do poszczególnych gier, dzięki czemu możliwe jest nie tylko granie z przyjaciółmi, ale także z obcymi osobami. Maksymalnie w jednym pokoju może znajdować się 255 osób. Dołączenie do pokoju danej gry jest równoznaczne ze stworzeniem wirtualnej sieci LAN ze wszystkimi osobami, które znajdują się w tym samym pokoju - będzie zupełnie tak, jakbyśmy wszyscy byli połączeni kablem w sieci lokalnej. Przykładowo, gdy użytkownik wejdzie do pokoju gry Unreal Tournament, to po uruchomieniu gry i wejściu do zakładki "LAN" wyświetlą się wszystkie dostępne gry, założone przez innych uczestników Tunngle'a.

Oczywiscie istnieje także możliwość utworzenia swojego własnego pokoju gry. Pokój gry nie musi być specjalnie skonfigurowany pod daną grę - jest on tylko wyznacznikiem, który umożliwia zebranie się osób zainteresowanych tym samym tytułem w jednym miejscu. Aby utworzyć własny pokój (własną sieć prywatną), należy skorzystać z przycisku na górnym pasku, który pozwala zarządzać prywatnymi sieciami. Wystarczy podać nazwę oraz hasło dla naszego pokoju i utworzyć sieć. Znajomi mogą się z siecią połączyć z tego samego menu, wpisując jej nazwę i ustalone przez nas hasło.