Games for Windows Live Download

Games for Windows Live to oficjalna aplikacja Microsoftu przeznaczona do obsługi gier należących do tej firmy i działających w systemie Windows. Wiele nieco starszych gier jest uzależnionych pod kątem działania od programu Games for Windows Live. Bez rejestracji w tym serwisie oraz potwierdzenia klucza gry via program, nie jest możliwe uruchomienie gry w komputerze.

Jednocześnie Games for Windows Live była platformą sprzedażową dla gier Microsoftu. Zamieszczano tam oprócz pełnych tytułów również dema gier, rozszerzenia, DLC i materiały wideo promujące konkretne tytuły. Aplikacja współpracowała ściśle z konsolą Xbox. Microsoft zadecydował jednak o zamknięciu usługi i obecnie Games for Windows Live już nie działa jako platforma. Cały czas dostępny jest natomiast jako program na Windows. W tym też celu jest pobierany i instalowany w komputerach do dzisiaj - ponieważ spora część gier Microsoftu wymaga do poprawnego działania konta na Games for Windows Live.

Program dostępny jest w formie instalatora, który ściąga z internetu i instaluje właściwą partię aplikacji. Po wykonaniu tej operacji zostaje uruchomiony w naszym pececie Games for Windows Live. Po pierwszym uruchomieniu należy zalogować się do serwisu, podając login i hasło. Możemy użyć w tym celu naszego konta e-mail na Outlook.com lub Hotmail. Albo też stworzyć nowe, jeżeli wcześniej nie korzystaliśmy z żadnych usług Microsoftu tego typu.

Po poprawnym zalogowaniu przechodzimy do pełnego widoku aplikacji. Została ona podzielona na dwie główne części. W lewym pasku menu mamy dostęp do podstawowych funkcji, w środkowej - do widoku głównego każdej z zakładek. Do tego dostępne są również dodatkowe rozwiązania jak Ustawienia czy Pomoc i Opinia. Wszystko opisane jest rzecz jasna w języku polskim.

Przejdźmy zatem do omówienia lewego paska menu. Mamy tutaj następujące zakładki:

  • Wszystkie pobrane elementy
  • Pełne wersje gier
  • Wersje demonstracyjne gier
  • Dodatki do gier
  • Filmy z gier

Każda z zakładek odnosi do osobnego działu aplikacji Games for Windows Live. Oczywiście, obecnie nie można pobierać ani pełnych gier, ani dem, ani też filmików wideo. Wszystkie te opcje zostały zablokowane wraz z wyłączeniem sklepu Marketplace. De facto możemy więc korzystać z tego menedżera gier Microsoftu jedynie do weryfikacji klucza produktu oraz uruchamiania gier.

Przejdźmy teraz do Ustawień, w ramach których możemy spersonalizować zachowanie naszej aplikacji. Przede wszystkim możemy zmienić domyślny folder zapisu plików pobranych z internetu. Możemy też zmienić domyślne foldery, w których będą instalowane pełne wersje gier, wersje demo oraz dodatki i filmy. Z poziomu Ustawień można również zarządzać swoim profilem. Czyli nie tylko wylogować się z tego programu do zarządzania grami Windows, ale również zupełnie go skasować z konta Microsoft. Możemy również wyrazić zgodę bądź ją zablokować na zbieranie informacji na nasz temat przez firmę Microsoft.

Pozostałe funkcje oferowane przez aplikację dostępne są online i w języku angielskim - pomoc oraz możliwość wyrażenia opinii o produkcie.