Masz problem z konfiguracją Hamachi przez błąd z tunelem pośrednim? Szukasz alternatywy dla Tunngle po tym, jak usługę zamknięto? W takim razie sprawdź program ZeroTier One, który pozwala łatwo stworzyć wirtualną sieć LAN do wspólnej gry ze znajomymi.

ZeroTier One - alternatywa dla Tunngle i Hamachi

Programy Tunngle i Hamachi są z pewnością znane wielu graczom, którzy lubią pograć ze znajomymi w tytuły obsługujące rozgrywkę przez sieć LAN. Oba te narzędzia umożliwiają stworzenie wirtualnej sieci LAN, co pozwala na wspólną grę przez Internet w tytuły obsługujące połączenie przez lokalną sieć LAN. Dlaczego zatem warto szukać alternatywy dla tych programów?

Powód jest dość prosty. Tunngle został zamknięty wraz z wprowadzeniem rozporządzenia RODO i już nie działa. Hamachi wciąż działa, ale wielu użytkowników ma problem z połączeniem ze względu na tzw. “tunel pośredni” i konieczność przekierowania portów w routerze, co niestety u niektórych osób jest po prostu niemożliwe (brak dostępu do routera, brak publicznego adresu IP). Dla obu tych programów istnieje znacznie lepsza alternatywą jaką jest ZeroTier One.

Czym jest ZeroTier One?

ZeroTier One to narzędzie podobne do Tunngle oraz Hamachi, które pozwala użytkownikom na stworzenie wirtualnej sieci LAN, a następnie przyłączenie do niej swoich znajomych. W ten sposób możemy stworzyć sieć LAN ze znajomymi z Internetu. Pozwala to np. na grę przez Internet w tytuły obsługujące rozgrywkę przez LAN.

W odróżnieniu od Hamachi, ZeroTier One oferuje znacznie mniejszy ping między użytkownikami, a co najważniejsze, rzadko kiedy wymaga przekierowywania portów na routerze. Jeśli Hamachi uniemożliwia Ci wspólną rozgrywkę ze względu na blokadę przez Zaporę, nieprzekierowane porty na routerze i problemy z połączeniem przez “tunel pośredni”, to jest duża szansa, że problem ten nie wystąpi w przypadku ZeroTier One. Warto też wspomnieć, że program jest lekki i nie wyświetla żadnych natrętnych reklam, jak niegdyś robił to Tunngle.

Krok 1: Załóż konto w ZeroTier One

Abyśmy mogli wspólnie grać ze znajomymi, każdy z graczy musi utworzyć darmowe konto w serwisie ZeroTier One, zalogować się do panelu ustawień na oficjalnej stronie i dołączyć do tej samej sieci. Następnie każdy z graczy musi zainstalować program ZeroTier One na swoim komputerze, zalogować sie w nim na wcześniej utworzone konto i wybrać sieć, do której dołączył. To wszystko.

Przejdź do panelu użytkownika ZeroTier One

Zarejestruj się w ZeroTier One

Kliknij w powyższy link i wybierz opcję “Create An Account”, aby zarejestrować konto w serwisie ZeroTier One. Do rejestracji musisz podać jedynie adres e-mail oraz hasło, które chcesz przypisać do swojego konta.

Krok 2: Utwórz wirtualną sieć, do której przyłączą się znajomi

Po założeniu konta jedna z osób musi założyć sieć, do której przyłączy się reszta graczy. Na stronie ZeroTier One przejdź do opcji “Login” i zaloguj się na swoje konto. W panelu użytkownika wybierz w górnym menu zakładkę “Networks”, a następnie wciśnij przycisk “Create”, aby utworzyć nową sieć dla siebie i swoich znajomych.

Utwórz nową sieć w ZeroTier One

Sieć zostanie utworzona automatycznie z losową nazwą i wyświetli się poniżej w zakładce “My networks”. Wybierz ją na liście, aby wejść do jej opcji. Tuż na samej górze szczegółów wyświetli się identyfikator sieci, tzw. Network ID.

Skopiuj identyfikator sieci ZeroTier One

Ten identyfikator musisz podać swoim znajomym, którzy również będą korzystać z ZeroTier One. Skopiuj go i wyślij wszystkim swoim znajomym, aby mogli go później wpisać w programie ZeroTier One.

Krok 3: Zainstaluj program ZeroTier One i dołącz do założonej sieci

Gdy sieć jest stworzona, to zarówno Ty jak i każdy z Twoich znajomych powinien teraz zainstalować na swoim komputerze program ZeroTier One. Można go pobrać z linku poniżej.

Pobierz ZeroTier One

Po zainstalowaniu należy wybrać opcję „Log in” i zalogować się na swoje konto, które wcześniej utworzyliśmy na stronie ZeroTier One.

Po udanym logowaniu wyświetli się lista sieci, do których nasze konto jest przyłączone. Osoba, która utworzyła sieć lub wcześniej dołączyła do istniejącej sieci od razu zobaczy na liście dostępne wirtualne sieci LAN, które może włączyć. Wystarczy wybrać swoją sieć i kliknąć „Join”.

Zaloguj się do wybranej sieci

Znajomi, którzy jednak jeszcze nie dołączyli do żadnej sieci, muszą najpierw przyłączyć się do niej wpisując jej identyfikator Network ID, który im wcześniej wysłaliśmy.

W tym celu po zalogowaniu się muszą kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie ZeroTier One na pasku zadań Windowsa, a następnie wybrać opcję „Join network”. Pojawi się okno, w którym znajomy musi wkleić otrzymany od nas identyfikator sieci.

Dołącz do istniejącej sieci

Od teraz jesteśmy w jednej sieci i możemy razem grać. Jedna osoba w grze zakładka serwer LAN, a następnie reszta do niego dołącza, wpisując jego adres IP z ZeroTier One.

Krok 4: Jak sprawdzić swój adres IP w sieci ZeroTier One?

Niektóre gry automatycznie wyświetlają listę serwerów widocznych w sieci LAN. W innych z kolei konieczne jest samodzielne wpisanie lokalnego adresu IP osoby, która założyła grę, aby do niej dołączyć.

Każdy z użytkowników ZeroTier One ma swój własny, wewnętrzny adres IP w sieci, do której dołączył. Można go sprawdzić w panelu użytkownika ZeroTier One, gdzie po wejściu do szczegółów sieci znajdziemy listę użytkowników wraz z ich lokalnymi adresami IP. Można to również zrobić w Panelu sterowania systemu Windows.

Sprawdzanie swojego IP w ZeroTier One

Aby sprawdzić swój IP w sieci ZeroTier One, otwórz Panel sterowania i udaj się do zakładki „Sieć i Internet > Centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienia karty sieciowej”. Wyświetli się lista kart sieciowych, w tym wirtualna karta z dopiskiem „ZeroTier One Virtual Port”.

Kliknij w nią dwukrotnie i wybierz „Szczegóły”. Pojawi się nowe okno, w którym znajdziesz pole „Adres sieciowy IPv4”. To Twój adres IP, który możesz podawać znajomym, aby mogli dołączyć się do założonej przez Ciebie gry.