DOSBox Download

Nie wszyscy lubią korzystać z najnowszych wersji programów, niektórzy chcą również grać w starsze gry, jednak nie zawsze działają one na najnowszych systemach operacyjnych, takich jak Windows Vista, 7 lub 8. Na szczęście za sprawą programu DOSBox nawet najstarsze aplikacje mogą zostać uruchomione.

DOSBox to w pełni bezpłatny, wieloplatformowy emulator znanego starszym użytkownikom systemu operacyjnego DOS. Na systemie tym można uruchomić starsze gry i programy, które nie działają poprawnie lub w ogóle nie uruchamiają się na najnowszych systemach operacyjnych od Microsoftu. A czym charakteryzuje się DOSBox?

Program emuluje między innymi starsze procesory 286/386 zarówno w trybie chronionym, jak i rzeczywistym. Oprócz tego mamy do dyspozycji emulację pamięci XMS i EMS oraz różnych kart graficznych, takich jak Hercules, CGA, EGA oraz VGA. Ponadto program DOSBox emuluje tryby VESA, karty muzyczne Adlib, Sound Blaster i Gravis Ultra Sound. Na deser dostajemy dostęp do portu szeregowego.

W najnowszej wersji programu do dyspozycji użytkowników oddano wsparcie dla trybów VESA 4/15/16/32bpp. Oprócz tego dodano możliwość dokonywania zrzutów wideo do plików AVI oraz poprawiono kompatybilność VGA. Aby poprawić prędkość działania poprawiono odświeżanie i wprowadzono kilka innych poprawek.