WinDjView Download

WinDjView to bezpłatny program do otwierania dokumentów zapisanych w formacie graficznym DjVu, czyli wszelakich publikacji typu książki, dokumenty oraz artykuły. Format DjVu został stworzony z myślą o tym, aby w łatwy sposób przechowywać i udostępniać zeskanowane książki w wysokiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego rozmiaru plików. Program działa w oparciu o darmową bibliotekę DjVuLibre.

Po otwarciu dokumentu w programie, interfejs przyjmie formę przypominającą czytniki plików PDF (np. Adobe Reader). Pasek boczny z miniaturami wszystkich stron pozwoli w szybki sposób przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi fragmentami książki. Nie zabraknie również narzędzi charakterystycznych dla przeglądarek dokumentów, czyli dostosowywania rozmiaru strony do ekranu. Wyświetlaną kartkę można dopasować do wysokości lub szerokości otwartego okna bądź ustawić stałą wielkość wyrażoną w procentach.

Osoby przeglądające dokumenty na dużych panoramicznych ekranach z pewnością się ucieszą z funkcji wyświetlania kilku kartek za jednym razem. Istnieje możliwość wyświetlania stron w trybie książkowym, czyli dwie kartki obok siebie, a gdy dodamy do tego funkcje ciągłego wyświetlania stron, to na ekranie mogą się zmieścić nawet 4 strony. Możliwe jest również obracanie kartek, co może przydać się np. przy monitorach z pivotem.

Zaletą programu jest funkcja dodawania zakładek na poszczególnych stronach z własnym komentarzem. Warto też wspomnieć, że program pozwala zapisywać wybrane strony do typowych formatów graficznych (PNG, JPG, GIF, BMP). Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na daną stronę i skorzystać z funkcji Export Page.