Nightingale Download

Nightingale jest w pełni darmowym odtwarzaczem multimedialnym, który został utworzony na otwartym kodzie programu Songbird. Posiada wiele podobieństw do swojego pierwowzoru, ale także wyposażony został w dodatkowe funkcje oraz ulepszenia. Nightingale jest znacznie lepiej zoptymalizowany i działa o wiele płynniej. Pozwala na słuchanie muzyki zarówno z lokalnej biblioteki MP3, jak również ze stacji radiowych (baza SHOUTcast) oraz ze serwisu SoundCloud. Nightingale obsługuje także serwis Last.FM i umożliwia scrobblowanie muzyki do naszego profilu.

Interfejs programu został wykonany nieco podobnie do iTunesa. W górnej części znalazły miejsce wszelkie elementy nawigacyjne - przyciski play / pause, suwak głośności, pasek postępu, a także mniejsze ikony, które pozwalają oznaczać piosenki jako “Ulubione” na Last.FM, czy oceniać za pomocą gwiazdek w skali od 1 do 5. W panelu bocznym z kolei znajdziemy odnośniki do naszych bibliotek oraz playlist, a także do stacji radiowych i SoundClouda. W środkowej części wyświetlana jest zawsze lista piosenek z danej sekcji. Po wybraniu biblioteki, użytkownik może wyświetlać zawarte w niej piosenki w postaci klasycznej listy podzielonej na kolumny (nazwa piosenki i wykonawcy, długość utworu, ocena etc.) lub wyświetlić dodatkowe filtry umożliwiające ograniczenie wyników do muzyki konkretnego wykonawcy lub z konkretnego gatunku.

Zarządzanie biblioteką w programie jest bardzo proste - możemy ustawić program w taki sposób, aby automatycznie monitorowal konkretne foldery na dysku i aktualizował bibliotekę w oparciu o ich zawartość. Dzięki panelowi filtrów nawigacja po playlistach jest szybka i znalezienie ulubionych piosenek nie zajmuje wiele czasu. Dodatkową pomocą służą tzw. Smart Playlists, czyli Inteligentne playlisty. Pozwalają one na stworzenie playlist w oparciu o konkretne filtry, dzięki czemu dana lista utworów będzie automatycznie się aktualizować i wyławiać utwory z naszej kolekcji na podstawie naszych ustawień. Pozwala to np. stworzyć playlistę, która będzie zawierać utwory z danego gatunku muzycznego, które zostały przesłuchane określoną ilość razy. Wygląd programu może zostać dodatkowo zmodyfikowany za pomocą skórek. Podobnie jak skórki, do programu możemy ściągać dodatkowe wtyczki, które dodają nowe funkcjonalności. Wystarczy z paska menu wybrać odpowiednią opcję, a program przeniesie nas do odpowiedniej sekcji, w której znajdziemy rozszerzenia.