Apple usunął AppStore w iTunes 12.7 i nowszych, ale istnieje sposób, aby nadal przeglądać sklep z poziomu programu. Udostępniona została specjalna wersja iTunes, która dalej posiada obsługę AppStore. Jak ją zainstalować?

iTunes - jak przywrócić AppStore?

iTunes to program, który z pewnością zna każdy posiadacz urządzenia Apple. Oprócz synchronizacji danych z iPhonem, iPadem czy iPodem pozwalał również na instalację aplikacji i przeglądanie zawartości sklepiku AppStore. Niestety, od wersji 12.7 nie ma już dostępu do AppStore z poziomu iTunesa – Apple zdecydował się usunąć tę funkcję ze swojego programu.

Dla wielu osób stało się to dość problematyczne, gdyż przez lata przyzwyczaili się do zarządzania aplikacjami z poziomu swojego komputera. Wzburzenie użytkowników było na tyle spore, że na szczęście pojawiła się alternatywna wersja iTunesa (wydana oficjalnie przez Apple), która nadal posiada obsługę AppStore’a. Zobaczmy, jak ją zainstalować.

Przywracanie AppStore do iTunes

Apple wydał alternatywną wersję iTunes, która nadal posiada obsługę AppStore. Oznaczona jest ona numerkiem 12.6.3, czyli jest to ostatnia, zawsze dostępna wersja iTunesa 12.6. Posiada ona fabrycznie wyłączone aktualizacje, więc jeśli zdecydujecie się ją zainstalować, to nie dość, że znów uzyskacie dostęp do AppStore’a, to na dodatek nie będziecie zmuszani do zainstalowania aktualizacji pozbawionej dostępu do sklepu.

Minusem jest jednak to, że Apple wydał tę wersję z myślą o użytkownikach (i firmach), które po prostu potrzebują więcej czasu na przyzwyczajenie się do braku AppStore’a w iTunes, więc to wydanie nie będzie już aktualizowane ani dalej wspierane. Decydując się na korzystanie z tej wersji akceptujecie fakt, że z ewentualnymi problemami jesteście pozostawieni sami sobie – Apple wam nie pomoże.

Wydanie 12.6.3 obsługuje najnowsze wersje systemu iOS 11, więc możecie spokojnie używać tej wersji iTunesa do synchronizacji swojego urządzenia i zarządzania aplikacjami. Skąd pobrać iTunes 12.6.3? Apple udostępnia te wersję na swojej stronie:

Pobierz iTunes 12.6.3 z obsługą AppStore

Instalacja jest bardzo prosta – wystarczy uruchomić pobrany plik i zgodzić się na instalację. iTunes 12.6.3 zostanie zainstalowany i zastąpi waszego aktualnego iTunesa 12.7 lub nowszego. Dostępne są wersje dla komputerów z Windowsem (32-bit i 64-bit), a także dla systemów macOS.

Pobierz iTunes 12.6.3

Należy także zwrócić uwagę na jedną rzecz – jeśli już zaktualizowaliście wcześniej iTunes do wersji 12.7 i stworzyliście tam swoją bibliotekę, to będzie ona niekompatybilna ze starszą wersję 12.6.3. Może być konieczne ręczne usunięcie pliku „iTunes Library.itl”, który znajduje się w folderze (bibliotece) „Muzyka/iTunes”.

Utwórz bibliotekę iTunes

Jeśli to nie pomoże, to spróbuj uruchomić program iTunes, jednocześnie przytrzymując klawisz Shift na klawiaturze. Powinno pojawić się nowe okno, które pozwoli stworzyć Ci nową bibliotekę („Create library”). Gdy to zrobisz, to wszystko powinno zadziałać poprawnie.