SHOUTcast Download

ShoutCast to serwis internetowy zintegrowany z odtwarzaczem stacji radiowych. Witryna jest zarządzana przez Nullsoft - będącą obecnie częścią korporacji AOL firmę, która stworzyła popularny program Winamp. Ważnym elementem strony jest wyszukiwarka, w którą można wpisywać nazwy wykonawców czy gatunków.

Do tego dochodzi lista najpopularniejszych stacji. Uruchomienie dowolnej sprowadza się do kliknięcia przycisku Play obok nazwy. Przy każdej stacji podano jej dominujący gatunek, aktualną liczbę słuchaczy, jakość (bitrate) oraz typ strumienia (MP3, AAC+). Warto szukać stacji o jakości co najmniej 96 kbps.

Na lewym pasku bocznym znajdziemy listę gatunków. Jest ona naprawdę rozbudowana. Przy każdej z ok. 25 głównych kategorii znajduje się podmenu z kilkoma czy kilkunastoma bardziej precyzyjnymi rodzajami muzyki. I tak np. w Rocku znajdziemy m.in. Classic Rock, Glam, Hard Rock, Prog Rock i Rockabilly.

ShoutCast oferuje wygodny, wbudowany w stronę odtwarzacz, który ma formę pływającego przy dolnym brzegu ekranu paska. Zawiera on podstawowe kontrolki (start/stop, głośność) oraz informacje o aktualnie granej piosence. Przycisk ze strzałką otwiera element w nowym oknie.

Przy większości stacji radiowych znajdziemy dymki z linkami do ich serwisów internetowych. Pozwala nam to na zapoznanie się z dodatkowymi informacjami o kanale, przekazanie mu dotacji, a także odnalezienie adresów serwerów radiowych, które umożliwiają słuchanie muzyki z poziomu Winampa czy Foobara.