XNRetro Download

XNRetro to w pełni darmowy program, za pomocą którego nałożymy efekty w stylu Retro / Vintage na kolekcję naszych zdjęć. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, posiada intuicyjny interfejs oraz umożliwia nałożenie różnych efektów kolorystycznych, świetlnych, a także winietę i obramowanie. W sumie do dyspozycji mamy 20 efektów kolorów, 15 efektów światła (np. bokeh) oraz 28 ramek.

Obsługa programu przypomina pracę ze zdjęciami na smartfonie w aplikacji Instagram. Po otwarciu zdjęcia z naszego dysku możemy nakładać różnego rodzaju efekty. W dolnej części programu znajdziemy listę miniatur z efektami, podzieloną na cztery kategorie - Retro, Light (efekty świetlne), Vignette (winieta, czyli wszelkiego rodzaju ściemnienia krawędzi zdjęcia) oraz Frame (wyniszczone ramki, efekty typu polaroid etc.). Wystarczy kliknąć w wybrany efekt, a program automatycznie nałoży filtr i pokaże nam efekt pracy. Przełączając się między zakładkami możemy nałożyć 4 filtry jednocześnie - po jednym z każdej kategorii.

Dla osób, które lubią mieć większy wpływ na wygląd zdjęć przygotowano suwaki, którymi możemy dostosować każdy wybrany efekt. Użytkownik może zmieniać manualnie jasność, kontrast, gammę, nasycenie i balans kolorów, poziom szumu a także ostrość światła. Gotowe zdjęcia możemy zapisać na dysku lub udostępnić od razu na Facebooku, Flickru czy też innych popularnych serwisach społecznościowych.