„Twitter" Instagrama, czyli Threads, pozwala teraz niektórym kontom udostępniać posty w Fediverse. Oznacza to, że wkrótce wszyscy użytkownicy będą mogli publikować wątki na platformach takich jak Mastodon, bez opuszczania Threads. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o integracji Threads z Fediverse. Zobacz, jak sprawdzić, czy masz tę funkcję dostępną i jak ją aktywować krok po kroku.

Najważniejsze informacje:

 1. Dzięki nowej aktualizacji użytkownicy Threads mogą teraz udostępniać posty w Fediverse.
 2. W tej chwili jest to funkcja beta, do której dostęp mają tylko niektórzy użytkownicy Threads.
 3. Po uruchomieniu funkcji można ją włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie z poziomu aplikacji mobilnej lub wersji internetowej, aby zatrzymać udostępnianie treści w Fediverse.

Jeśli podoba Ci się pomysł automatycznego udostępniania wątków na innych platformach, nowa funkcja Threads jest dla Ciebie! Ale co to właściwie jest i jak ją aktywować? W tym przewodniku wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o integracji Threads z Fediverse.

Czym jest Fediverse?

Fediverse to zestaw połączonych ze sobą serwerów, których celem jest tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i sieci społecznościowych. Najbardziej znaną z nich jest Mastodon, platforma podobna do Twittera, która ma tysiące serwerów lub społeczności, do których mogą dołączyć użytkownicy.

W przeciwieństwie do tradycyjnych scentralizowanych sieci społecznościowych, takich jak X (dawniej Twitter), platformy Fediverse nie mają firmy macierzystej, która kontroluje serwery, na których przechowywane są wszystkie informacje tej sieci społecznościowej. Ponadto Fediverse wykorzystuje otwarty protokół ActivityPub, a każdy może uzyskać dostęp do kodu źródłowego aplikacji.

Poza stroną techniczną Fediverse stara się budować sieci społecznościowe, które są bardziej otwarte i wolne, a mniej korporacyjne.

Co się stanie, gdy aktywujesz funkcję „Udostępnij w Fediverse" w sieci społecznościowej Threads?

Teraz gdy Threads jest częścią Fediverse, możliwe jest aktywowanie funkcji „Udostępnij w Fediverse" w sieci społecznościowej Meta. W ten sposób Twój profil Threads i wszystkie publikowane przez Ciebie treści będą widoczne dla wszystkich użytkowników Fediverse, nawet jeśli nie są oni zarejestrowani w Threads. Ponadto, użytkownicy z innych serwerów będą mogli znaleźć Twój profil, śledzić Cię i wchodzić w interakcje z Twoimi postami.

Zgodnie z Meta, obserwujący z innych serwerów nie będą odzwierciedleni na liście obserwujących w Threads i, na razie, można zobaczyć tylko polubienia postów w Threads otrzymane z innych serwerów, ale nie inne rodzaje interakcji, takie jak odpowiedzi, które są widoczne tylko na serwerze, z którego pochodzą.

Po włączeniu tej funkcji w Threads wszystko, co opublikujesz, zostanie udostępnione na serwerach Fediverse. Pamiętaj, że jeśli usuniesz wątek, nie będzie on już widoczny w Threads, ale może być nadal wyświetlany na serwerach innych niż Meta.

Jeśli chcesz wyłączyć tę funkcję w późniejszym terminie, możesz to zrobić w dowolnym momencie, a Twoje nowe posty nie będą już udostępniane na innych serwerach.

Jak włączyć integrację Threads z Fediverse i publikować posty na różnych platformach w tym samym czasie?

Obecnie opcja udostępniania Fediverse jest funkcją beta dostępną dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Użytkownicy muszą posiadać publiczny profil w serwisie Threads i mieć ukończone 18 lat, aby uzyskać dostęp do tej funkcji.

Jeśli na Twoim koncie włączona jest możliwość aktywowania tej funkcji, możesz to łatwo zrobić w aplikacji mobilnej lub w przeglądarce internetowej:

 • Zaloguj się do Threads i rozwiń menu boczne, klikając dwa paski w prawym górnym rogu. Następnie kliknij „Ustawienia".

 • Kliknij zakładkę „Konto". Jeśli masz włączoną funkcję „Udostępnij w Fediverse", zobaczysz ją w sekcji „Dezaktywuj lub usuń profil".

 • Po kliknięciu tej funkcji pojawi się seria komunikatów wyjaśniających, na czym polega Fediverse i ta nowa funkcja. Po potwierdzeniu wyboru w wyskakującym oknie dialogowym, udostępnisz swój profil w Fediverse.

Proces w aplikacji mobilnej jest dokładnie taki sam, wystarczy wcześniej uzyskać dostęp do swojego profilu:

 • Otwórz aplikację Threads i naciśnij ikonę w prawym dolnym rogu, aby otworzyć swój profil.
 • Kliknij dwa paski nad zdjęciem profilowym.
 • Wybierz „Konto".
 • Gdy funkcja będzie dostępna, pojawi się w tym miejscu.

Jak uzyskać dostęp do wersji beta aplikacji Threads

Jeśli nie jesteś jeszcze uprawniony do aktywacji integracji Fediverse i chcesz być pierwszym, który to zrobi, gdy stanie się ona dostępna w Twoim regionie, możesz uzyskać dostęp do wersji próbnych aplikacji, rejestrując się w Sklepie Play z telefonu z systemem Android:

 1. Otwórz aplikację Sklep Play, wpisz „Threads" w wyszukiwarce i dotknij górnego wyniku, aby otworzyć ekran pobierania.
 2. Przewiń w dół, aż znajdziesz sekcję „Dołącz do programu beta". Kliknij przycisk „Dołącz", aby się zarejestrować.
 3. Poczekaj kilka minut na zakończenie rejestracji. Po jej zakończeniu pojawi się komunikat „Jesteś beta testerem".
 4. Zaktualizuj aplikację, aby uzyskać dostęp do nowych funkcji testowych.

Osobiste wnioski

Integracja AcitivityPub z Threads umożliwiła dołączenie do Fediverse i dzielenie się postami na różnych platformach i na każdym z serwerów tworzących Fediverse. Jest to jedna z najbardziej ekscytujących nowych funkcji, nad którymi Threads pracuje od jakiegoś czasu.

Dzięki najnowszej wersji beta Threads Mark Zuckerberg chce zmienić wizerunek Meta i dołączyć do bardziej swobodnego i otwartego ekosystemu platform społecznościowych, co może pomóc mu konkurować z X (Twitterem) Elona Muska. Ostatecznie, umożliwienie użytkownikom większego zasięgu i dołączenia do nowych społeczności może być tym, co wyróżnia Threads jako mikroblogową sieć społecznościową.

Chociaż jest to wciąż wersja testowa i ograniczona do niewielkiej liczby kont Threads w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, to możemy spodziewać się, że możliwość dołączenia do Fediverse za pomocą Threads wkrótce stanie się rzeczywistością dla wszystkich użytkowników na całym świecie.

Jeśli nie masz jeszcze możliwości udostępniania swoich postów w Fediverse, to jest to dobra okazja, aby zapoznać się z Mastodonem i protokołem ActivityPub, a także dołączyć jako tester do wersji próbnych Threads i znaleźć się wśród pierwszych użytkowników z dostępem do tej aktualizacji.