CamStudio Download

CamStudio to darmowy program do nagrywania tego, co się dzieje na pulpicie, łącznie z kursorem myszy. Okaże się to niezwykle przydatne, gdy zechcemy nakręcić materiał instruktażowy dotyczący obsługi jakiegoś programu lub gdy zechcemy stworzyć jakąś prezentację. CamStudio pozwala zapisać nagrany materiał do popularnego formatu AVI jak również bezpośrednio do formatu Flash (SWF), dzięki czemu szybko możemy przygotować nagranie do publikacji w serwisach internetowych typu YouTube.

Aplikacja posiada kilka trybów nagrywania, które różnią się od siebie kręconym obszarem. Użytkownik może wybrać jedną z następujących opcji:

 

 

  • Region – w tym trybie użytkownik musi za każdym razem, gdy włączy nagrywanie, określać obszar poprzez zaznaczenie kursorem myszy odpowiedniego fragmentu pulpitu
  • Fixed region – w tym trybie użytkownik może ustawić na stałe określony fragment ekranu, który program zapamięta i będzie nagrywać automatycznie po naciśnięciu przycisku Record
  • Window – użytkownik może ograniczyć się do okna poszczególnego programu, który chce nagrywać, wtedy obszar zawęzi się tylko do tego okna i na filmie nie będzie widać reszty pulpitu
  • Full screen – nagrywanie całego wyświetlanego ekranu, łącznie z paskiem zadań

CamStudio posiada wiele dodatkowych opcji, dzięki którym możemy spersonalizować nasze filmy. Odpowiednie opcje kursora pozwalają na jego zmianę na potrzeby nagrania lub też jego podświetlanie (przydatne, gdy na filmie wskazujemy kursorem omawiane elementy i nie chcemy, aby widz błądził wzrokiem po całym ekranie). 

 

Dodatkową funkcją są adnotacje, czyli możliwość dodania do nagrania informacji o systemie oraz czasie nagrywania. Możliwe jest również nałożenie znaku wodnego na nasz film.

Jeżeli chodzi o nagrywanie dźwięku, to użytkownik ma dwie drogi do wyboru – może wybrać opcje, która pozwoli na nagranie wszystkich dźwięków płynących z komputera, bądź ograniczyć się tylko do mikrofonu. 

Program jest w pełni darmowy zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.