Wydajny komputer do gier to podstawowe wyposażenie każdego gracza. Gotowa maszyna musi składać się z nowoczesnych, mocnych podzespołów, które będą w stanie obsłużyć wszystkie najnowsze produkcji – zarówno indie, jak i z segmentu AAA. Żeby jednak dobrze się bawić, potrzebujemy czegoś jeszcze. Czego dokładnie?

Wybieramy gamingowe akcesoria komputerowe

Jak nietrudno się domyślić, sam komputer to nie wszystko. Oczywiście, jest on najważniejszy, dlatego należy mu poświecić najwięcej uwagi. Wpływ na przyjemność czerpaną z gier mają jednak także inne urządzenia. Mowa tu zarówno o monitorze, jak i wszelkich akcesoriach. Żeby zapewniały one pełną frajdę z grania, powinny spełniać kilka istotnych kryteriów, typowych dla sprzętu gamingowego. Ich ocena nie dla każdego jest oczywista, dlatego postanowiliśmy przygotować krótką rozpiskę elementów, które powinny znaleźć się na stanowisku każdego szanującego się gracza.

Monitor do gier – coś więcej niż ekran

Osobom nieobeznanym w świecie gamingu może się wydawać, że wybór dobrego monitora do gier nie różni się specjalnie od zakupu sprzętu do pracy, nauki czy oglądania filmów. Nic bardziej mylnego. W przypadku gier, uwagę należy bowiem zwrócić na nieco inne parametry techniczne. Dobry monitor powinien przede wszystkim zapewniać płynny ruch, bez efektu smużenia. Zwłaszcza w bardzo dynamicznych scenach.

Wpływa na to parametr częstotliwości odświeżania. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Wysoka częstotliwość oznacza bowiem, że ekran częściej „odnawia” obraz w przeciągu jednej sekundy. Podstawowe monitory wyróżniają się odświeżaniem na poziomie 60 Hz, co oznacza, że w czasie sekundy, obraz zostanie odnowiony 60 razy. Podczas obsługi dynamicznych gier będzie to zbyt mała wartość, dlatego szczególnie zalecane są monitory 144 Hz lub o wyższej częstotliwości odświeżania.

Kolejnym istotnym parametrem jest czas reakcji, który wskazuje na to, jak szybko pojedynczy piksel zmienia swoją barwę z czarnej na białą i odwrotnie. Powinien być on jak najniższy (najlepiej na poziomie 1 ms), tak aby zapewnić wysoką jakość obrazu, bez opóźnień. Wpływ na ten parametr ma matryca. Zwykle niskim czasem reakcji wyróżniają się matryce TN, jednak w ich przypadku musimy liczyć się ze słabszym odwzorowaniem kolorów i niższym kontrastem. Lepszą jakość obrazu gwarantują matryce IPS, natomiast pomiędzy nimi plasowane są modele VA. Zwolennikom w pełni realistycznych kolorów i doskonałego kontrastu zalecamy monitory OLED, których ceny jednak nadal są bardzo wysokie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując monitor do gier? Między innymi na rozdzielczość, obsługiwany format obrazu, maksymalną jasność (powinna być wysoka), a także zastosowane technologie, które niwelują na przykład opóźnienia (efekt input lag).

Prawdziwie gamingowe akcesoria

Skoro mamy już za sobą wybór monitora do gier, możemy przejść dalej i wskazać pozostałe urządzenia, które powinny pomóc nam w trakcie rozgrywki. Niezwykle istotne okażą się oczywiście klawiatury.

Wielu graczy (zapewne ze względu na oszczędności) nie poświęca im zbyt dużo uwagi, zadowalając się sprzętem „zwykłym”. Jak się jednak okazuje, dobra klawiatura pozwala uzyskać znacznie lepsze osiągi. Zwłaszcza w grach sieciowych, w których o sukcesie bądź porażce często decydują detale. Graczom, dla których każdy szczegół ma znaczenie, polecane są głównie klawiatury mechaniczne z podświetleniem RGB. Koniecznie muszą być to modele przewodowe, w przypadku których nie ma mowy o żadnych opóźnieniach.

Skoro kupiliśmy gamingową klawiaturę, na biurku nie może zabraknąć również myszki do gier. Zalecane są modele optyczne, oczywiście przewodowe. Do tego powinna dojść też wygodna regulacja czułości, dzięki której w łatwy sposób dostosujemy pracę gryzonia do specyfiki ogrywanego tytułu. Myszki gamingowe często są wyposażane w więcej niż 3 przyciski (może być ich nawet kilkanaście). Mogą one zostać przypisane do wielu czynności, jakie wykonują sterowani przez nas bohaterowie gier, co oczywiście ułatwia rozgrywkę.

Do myszy warto dodać również dobrej jakości podkładkę. Spore znaczenie ma materiał, z którego została wykonana (dobrze sprawdzają się modele z tkanin, a także podkładki gumowe) oraz wymiary – powinny być na tyle duże, by ułatwić sterowanie myszką.

Co jeszcze powinno znaleźć się na biurku gracza?

 

Lista przydatnych akcesoriów gamingowych jest oczywiście znacznie dłuższa. Komputery (https://www.morele.net/kategoria/komputery-stacjonarne-672/) do gier zazwyczaj dysponują sporą liczbą złączy i portów, do których możemy podłączyć naprawdę sporo sprzętu. Czego warto szukać w sklepach? Oto nasze propozycje.

  • Słuchawki dla graczy – od modeli przeznaczonych dla „zwykłych” użytkowników różnią się nie tylko designem, ale też parametrami i budową. Z reguły są to słuchawki nauszne, pozwalające odizolować słuch od dźwięków otoczenia, z szerokim pasmem przenoszenia (głębokie basy i mocne dźwięki wysokiego). Obowiązkowy jest również mikrofon, zwłaszcza dla graczy sieciowych.
  • Gamepady – pozwalają zmienić komputer w konsolę. Przydatne w grach wyścigowych, sportowych i bijatykach. Niektóre RPG-i także lepiej gra się z przy pomocy pada.
  • Joysticki – są tu fani Microsoft Flight Simulator? Specjalne joysticki gamingowe zapewnią znaczni lepsze doznania podczas pilotowania samolotu lub innych maszyny.
  • Kierownice – to z kolei sprzęt dla miłośników gier wyścigowych. W szczególności tych, które zapewniają bardzo realistyczny model jazdy.

W sklepach znaleźć można nawet specjalną odzież gamingową, która z reguły składa się z dedykowanych koszulek, bluz i czapek. Z naszej strony możemy polecić również gamingowe fotele, które zostały wyposażone w poduszki na odcinek lędźwiowy i szyjny. Zmniejszą obciążenie kręgosłupa podczas wielogodzinnej sesji i sprawią, że granie stanie się jeszcze wygodniejsze.

Gracze mogą liczyć na niezwykle szeroki wybór urządzeń oraz akcesoriów stworzonych specjalnie dla nich. Bogata oferta rynkowa pozwala stworzyć ogromny zestaw, który uzupełni każde stanowisko gamingowe.