Gaming na laptopie? Dlaczego nie! Obecne modele komputerów przenośnych mogą z powodzeniem służyć nie tylko do pracy, ale i rozrywki. Aby czerpać frajdę z gier, wystarczy po prostu zainwestować w odpowiednio wydajnego laptopa, z szybkim procesorem.

Komputery przenośne, czyli laptopy - na rynku dostępne są modele różnej wielkości - od wielu lat zdobywają coraz większa popularność. Oferują parametry na tyle dobre, że nadają się nie tylko do edytowania tekstów, ale do wykonywania tych samych zadań, z którymi radzą sobie komputery stacjonarne. Mają zaś nad nimi tę istotną przewagę, że można je zabierać ze sobą praktycznie wszędzie. Oczywiście, fani gier komputerowych znajdą laptopy gamingowe, cechujące się odpowiednimi parametrami, aby mogły zagwarantować rozrywkę na najwyższym poziomie.

Laptopy gamingowe - cechy charakterystyczne

Przenośne komputery do gier różnią się w kilku ważnych aspektach od modeli przeznaczonych głównie do pracy (biznesowych). Przede wszystkim, laptopy gamingowe muszą być bardziej wydajne od modeli biznesowych/biurowych) (choć niektóre spośród tych drugich, zwłaszcza ultrabooki, również odznaczają się świetnymi parametrami) - nic dziwnego, skoro ich zadaniem jest spełniać wymagania sprzętowe najnowszych gier na rynku. Przenośny komputer gamingowy zazwyczaj będzie więc miał mocniejszy procesor, możliwie najbardziej wydajną kartę graficzną, znaczną ilość pamięci RAM oraz pojemniejszy dysk SSD - pod tymi względami zdecydowanie góruje nad przeciętnym laptopem biznesowym. Do tego dochodzą często spotkane w modelach gamingowych systemy chłodzenia o większej wydajności, służące zapewnieniu stabilnej pracy podczas długotrwałego obciążenia.

Różnice między tymi typami komputerów przenośnych widać także w wyglądzie. Liczne modele laptopów gamingowych mają podświetlenia LED, a także młodzieżowy design, podczas gdy przenośne komputery biurowe i biznesowe są z reguły srebrne oraz mają nowoczesną minimalistyczną estetykę.

O każdym laptop trzeba dać, aby służył długo i nie nie uległ uszkodzeniu. Model gamingowy nie różni się pod tym względem od biznesowego, trzeba jednakże pamiętać o chłodzeniu go. Może temu służyć dodatkowa podstawka z wiatraczkami, świetnie sprawdzająca się zwłaszcza w ciepłe dni.

Laptopy gamingowe - odpowiednie parametry

Aby wybrać idealny komputer przenośny do gier, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego podstawowe parametry. Jak wspomniano wyżej, powinna to być możliwie najbardziej wydajna maszyna. Dlatego kluczowymi aspektami są:

1) Procesor - w laptopie gamingowym koniecznie musi być zainstalowany dobrej klasy procesor, gdyż jest on odpowiedzialny w znacznej mierze za wydajność komputera w grach. Warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni, a także oznaczenia, o których będzie mowa w dalszej części niniejszego tekstu.

2) Karta graficzna - model do gier bezwzględnie musi mieć dobrą kartą graficzną. Godne polecenia są karty produkowane chociażby przez firmę NVIDIA. Świetnym wyborem, jeśli zamierzamy grać w rozbudowane wizualnie tytuły, będzie na przykład karta graficzna NVIDIA GeForce.

3) Pamięć RAM — wysoka jej ilość pozwoli na płynną i szybką pracę komputera. Najlepiej, aby w laptopie gamingowym było to minimum 16 GB.

4) Dysk twardy - obecnie absolutnym standardem w laptopach gamingowych jest dysk SSD. Zapewnia on szybszy czas ładowania gier, aplikacji oraz uruchamiania systemu operacyjnego niż dysk HDD.

5) Pozostałe parametry, np.: system chłodzenia czy wyświetlacz - zarówno rozdzielczość ekranu, jak i częstotliwość odświeżania. Jeśli chodzi o przekątną, warto zdecydować się na złoty środek. Im większy ekran, tym więcej na nim widać, ale przekątna od 17 cali w górę może ograniczać mobilność laptopa.

Laptopy gamingowe - oznaczenia procesora

Jak wspomniano wyżej, ogromnie istotnym parametrem laptopa do gier jest procesor. Zwracać uwagę trzeba przede wszystkim na liczbę rdzeni. Optymalny w modelu gamingowym będzie procesor siedmio-, a jeszcze lepiej dziewięciordzeniowy. Ważne są także symbole literowe:

- H - informuje o procesorze, który odznacza się wysoką wydajnością;

- HK - oznacza urządzenie, np. laptopa z wydajnym procesorem, który ma odblokowany mnożnik i jest podatny na overclocking, czyli zmianę ustawień fabrycznych jednostki obliczeniowej tak, aby zapewnić jeszcze lepszą wydajność;

- HS - seria procesorów przeznaczona dla laptopów modeli o wyższej wydajności i cieńszej obudowie;

- HX - najpotężniejsze procesory na rynku;

- HU - procesor do cienkich i lekkich laptopów.

Laptopy gamingowe - dodatkowe akcesoria

Dokładnie tak, jak w przypadku komputerów stacjonarnych, tak i do laptopów gamingowych zdecydowanie warto, a wręcz trzeba dokupić stosowne akcesoria, które pozwolą cieszyć się ulubionymi grami. Podstawę stanowią oczywiście myszki gamingowe. Posiadają one parametry i konstrukcję idealnie dopasowaną do potrzeb każdego gracza. Najczęściej są to spore modele, z odważnym designem, o lepszej ergonomii, np. z gumową obudową dla stabilnego chwytu, jak i wyższej funkcjonalności. Zawierają też dodatkowe przyciski, od samego przełącznika poziomu DPI, po dodatkowy panel sterowania.

adsense1