„Wiedźmin 3: Dziki Gon” to gra RPG akcji, w której decyzje moralne podejmowane przez gracza mają bezpośredni wpływ na jego doświadczenie, a niektóre z tych decyzji są tak istotne, że zmienią wynik całej rozgrywki. W grze „Wiedźmin 3” istnieje ponad trzydzieści sześć możliwych zakończeń, w związku z czym liczy się każdy wybór moralny, mały lub duży. Gracze nie powinni dać się zwieść pozornie nieistotnym decyzjom, ponieważ to właśnie wtedy najprawdopodobniej wykonają ruch, który może kosztować ich życie.

Wiedźmin 3 to bardzo złożona gra, w której trzeba podjąć wiele decyzji

Większość z tych decyzji związana jest z głównymi zadaniami w grze, ale części z można uniknąć. Wiedźmin 3 to bardzo szczegółowa gra, a CD Projekt Red włożył wiele czasu i wysiłku w stworzenie rozbudowanego świata, dlatego też przy Wiedźmina 3 wymagania sprzętowe ma wysokie. W grze jest mnóstwo moralnych wyborów dotyczących na przykład wyboru partnerki czy sposobu wychowywania Ciri (córka Wiedźmina). W fabule jest także mnóstwo politycznych intryg, polowań na potwory i różnych przygód, w które gracze mogą się zaangażować już poza głównym nurtem.

Jaka jest rola moralnych wyborów w fabule Wiedźmina 3?

Wiedźmin 3 wyróżnia się jako gra, która z powodzeniem wywołuje afektywne reakcje moralne poprzez swój projekt gry. Przedstawia graczom świat, w którym ich decyzje moralne mają konsekwencje i wpływają na fabułę. Gra unika uproszczonego, binarnego systemu moralności i zamiast tego opiera się na subiektywnej ocenie, pozwalając graczom na kształtowanie szlachetności Geralta w oparciu o przekonania i charakter graczy. Zadania te często wiążą się z trudnymi decyzjami, dylematami moralnymi i momentami, które zmuszają graczy do głębokich refleksji. Ważne jest, aby pamiętać, że w grze nie ma wyłącznie dobrych lub złych wyborów ani nie ma jednego poprawnego sposobu gry.

Jakie są najistotniejsze wybory moralne w grze?

Gracze muszą zdecydować o losie Keiry w Wiedźminie 3

Choć można ignorować Keirę Metz w grze, jest ona ostatecznie kluczem do odnalezienia Ciri, a wchodzenie w nią w interakcję zaoszczędzi graczom wielu kłopotów. Gracze będą mogli ją zabić, wydać królowi Radowidowi (w wyniku czego zostanie zabita) lub przekonać, by poszukała schronienia.

Gracze mogą pomóc w dojściu do władzy danego imperium

Istnieje tak wiele wyborów, które prowadzą do tego, jakie z imperiów będzie rządzić regionem. Trudno jest zawęzić, który z nich jest najważniejszy. Jednak sojusze i wybory gracza mogą zadecydować o losie całej wspólnoty. Istnieją trzy imperia i każde z nich ma swoje wady i zalety, a Geralt znajduje się w uprzywilejowanej sytuacji, aby pomóc jednemu z nich w podboju.

To, z kim romansuje Geralt, również ma znaczenie w Wiedźminie 3

Pomijając różne romanse, gracze mogą decydować, czy to Yennefer, czy Triss będzie główną partnerką Geralta. Wybór jednej lub drugiej czarodziejki wiąże się z innymi konsekwencjami. Jednak próba romansowania z obiema zakończy się spektakularną porażką i utratą obojga, więc gracze będą musieli wybierać ostrożnie.

Innym wyborem moralnym jest sposób wychowywania Ciri

Odnalezienie i ochrona Ciri w Wiedźminie 3 jest jednym z głównych celów gry, ale jej los zostanie ostatecznie rozstrzygnięty w oparciu o to, jak Geralt traktuje ją w trakcie narracji. Gracze są zmuszeni do dokonywania wyborów, które ostatecznie doprowadzą albo do śmierci Ciri, albo do pełnienia funkcji cesarzowej Nilfgaardu, albo do pozostania w funkcji Wiedźminki.