Niektóre skiny potrafią osiągnąć status prawdziwie legendarny – nie tylko ze względu na swój unikalny design graficzny, ale również czynniki rynkowe, takie jak dostępność, cena czy konkretne wydarzenie e-sportowe, w których dany skin był „ogrywany”. Jakie są najsłynniejsze skiny w CS:GO i co wpłynęło na ich popularność?

Nie oszukujmy się – nawet najbardziej misternie zaprojektowane skórki raczej nie uzyskają legendarnego statusu, jeśli nie pójdzie za nim wysoka cena sprzedażowa.

Co wpływa na cenę skinów?

Na cenę ma wpływ szereg czynników. Pierwszym z nich jest częstotliwość występowania w grze danego skina. Im niższe jest prawdopodobieństwo jego wydropienia w czasie normalnej rozgrywki, tym wyższa jest jego wartość rynkowa. W taki sposób realna praca graczy, którzy miesiącami starają się o zdobycie konkretnego skina, znajduje odzwierciedlenie w cenie dobra cyfrowego.

Istotnym wątkiem w tym kontekście jest obecność skina w aktualnym spektrum dostępnych skrzynek. Jeśli dana skrzynka jest już niemożliwa do dostania w toku gry, w oczywisty sposób cena skina potrafi gwałtownie wzrosnąć.

Drugim ważnym wątkiem jest design graficzny. Choć jest to sprawa dość subiektywna, zdecydowana większość najdroższych i najbardziej legendarnych skinów osiągnęła swój status między innymi dzięki atrakcyjnemu projektowi graficznemu. Może być to osiągnięte na różne sposoby – np. przy pomocy unikalnej grafiki o większych rozmiarach lub wręcz przeciwnie, w wyniku minimalistycznych i drobnych akcentów kolorystycznych.

Dodatkowym czynnikiem jest również obecność stickerów, np. upamiętniających konkretne wydarzenia e-sportowe. Inną „funkcją” skina, który zwiększa jego wartość, jest technologia Stattrak. Jest to specjalny licznik, który śledzi liczbę fragów osiągniętą przy pomocy konkretnej skórki.

W wyniku połączenia powyższych zjawisk wszystkie skiny w CS GO tworzą specyficzny i bardzo zróżnicowany rodzaj niezależnego rynku obrotu dobrami cyfrowymi, na którym następują podobne zjawiska do giełdowych – wzrosty i spadki cen konkretnych skinów, na które jest realne i ciągłe zapotrzebowanie. Dzięki takim platformom jak Skinwallet dostęp do tego rynku jest prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, są tam dostępne nawet najbardziej legendarne skiny.

Przeczytaj też: sprzedaż skinów cs go

Jakie są najbardziej znane skiny do CS:GO?

AWP Dragon Lore

Zestawienia tego rodzaju niezmiennie od wielu lat otwiera słynny AWP Dragon Lore pochodzący z The Cobblestone Collection. Jego projekt graficzny polega na obecności czerwonego smoka, ziejącego ogniem w kierunku końca lufy. Skórka ta jest owiana legendą najbardziej dochodowej transakcji w historii CS:GO – kilka lat temu jeden z kolekcjonerów zapłacił za nią ponad 61 tysięcy dolarów, czyli ok. 223 tysiące złotych. To właśnie dzięki tej legendarnej transakcji, a także unikalnej grafice, AWP Dragon Lore jest uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych ze wszystkich skinów CS:GO.

AWP Medusa

Pozostańmy na chwilę w temacie AWP. Medusa jest skinem na swój sposób podobnym do Dragon Lore – jego grafika nie opiera się np. na popularnym obecnie wzornictwie geometrycznym albo jednolitym odcieniu jakiegoś koloru, tylko na grafice przedstawiającej konkretną postać. Jest to, oczywiście, otoczona fioletowo-niebieskimi wężami Meduza pochodząca ze starogreckich mitów. Sama stylistyka tej grafiki przypomina nieco sztukę tatuażu, dzięki czemu podbiła serca wielu fanów CS:GO.

Według dostępnych w internecie statystyk cena za AWP Medusa w stanie Factory New wynosi niemal 5 tysięcy dolarów. W przypadku najniższego stanu, czyli Battle-Scarred, spada ona do ok. 1800 dolarów. Nie są to więc tak kosmiczne poziomy jak w przypadku AWP Dragon Lore, niemniej dla każdego gracza byłby to obciążający portfel wydatek.

Desert Eagle Blaze

Kolekcja The Dust charakteryzuje się bardzo prostymi projektami graficznymi – polegają one głównie na kontrastujących zimnych i ciepłych barwach. W przypadku Desert Eagle Blaze zrealizowane jest to przy pomocy ognistego koloru na lufie, a także surowej czerni na rękojeści. Jest to bardzo łatwo zauważalny skin, który wyróżni każdego jego posiadacza. Rynkowa cena za tę skórkę wynosi od 200 do 400 dolarów w zależności od stanu.

Czy trzeba jednak wydawać aż tyle, by zdobyć satysfakcjonujący skin? Absolutnie nie. Nie zapominajmy, że najlepszy skin to taki, który najbardziej nam się podoba. Cena jest tu czynnikiem drugorzędnym. Dzięki rynkom zewnętrznym takim jak Skinwallet Market z łatwością odnajdziesz odpowiadający ci skin, za który zapłacisz kilkanaście, a czasem nawet kilka dolarów.

Sprawdź też: wymiana skinów csgo