Każdy fan gier komputerowych zdaje sobie sprawę, że standardowa klawiatura stanowi ograniczenie nie tylko pod względem szybkości rozgrywki, ale również wygody. Rozwiązaniem tych problemów są klawiatury gamingowe, czyli sprzęt zaprojektowany specjalnie dla graczy. Czym charakteryzuje się klawiatura gamingowa? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Klawiatura gamingowa - membranowa, czy mechaniczna?

Powszechnie wiadomo, że w sprzedaży dostępna jest bogata oferta sprzętu komputerowego stworzonego z myślą o graczach. Również klawiatura gamingowa występuje pod różnymi postaciami, z czego najpopularniejsze to klawiatura membranowa oraz mechaniczna. Czym się od siebie różnią? Otóż, klawiatura membranowa to rozwiązanie tańsze, którego zaletą jest również cicha praca oraz nowoczesny design. W tym przypadku działanie opiera się na membranach, które znajdują się pod przyciskami. Wciśnięcie klawisza powoduje przesłanie impulsu do do komputera, a w efekcie inicjację zamierzonego działania. Inaczej działa klawiatura mechaniczna, w przypadku której pod każdym klawiszem znajduje się oddzielny przełącznik. Dzięki temu tego typu klawiatura doskonale reaguje na nacisk nawet w przypadku, gdy klawisz nie zostanie wciśnięty do samego końca. Oprócz szybkości działania oraz dużej czułości jej zaletą jest również wytrzymałość, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku klawiatur membranowych. Wadą z kolei może być wyższa cena oraz fakt, że klawiatura mechaniczna pracuje dużo głośniej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury gamingowej?

Decydując się na zakup klawiatury gamingowej warto wybrać model, który będzie odpowiadał osobistym potrzebom oraz będzie dopasowany do typu gier, w które gramy. W tym celu warto zwrócić uwagę m.in. na:

- łączność, a dokładnie fakt, czy ma to być klawiatura przewodowa, czy bezprzewodowa. Profesjonalni gracze w większości przypadków stawiają na modele przewodowe, ponieważ gwarantują stabilną pracę oraz brak opóźnień, co jest szczególnie istotne w przypadku rozgrywki sieciowej;

- układ klawiszy, ponieważ w sprzedaży dominuje sprzęt z układem amerykańskim, ale bez problemu znaleźć można również układ europejski, angielski, czy niemiecki;

- podświetlenie, które podnosi komfort użytkowania po zmroku oraz jest efektownym elementem wizualnym;

- kolorowe przyciski gamingowe, które są spotyka się zazwyczaj w klawiaturach bez podświetlenia, ale występują również w modelach z podświetleniem;

- blok numeryczny, ponieważ podnosi funkcjonalność, ale zaraz sprawia, że urządzenie jest dużo większe;

- podpórka na nadgarstki, która nie jest oczywiście obowiązkowa, ale może znacznie podnieść komfort rozgrywki;

- rodzaj przełączników, ponieważ na rynku istnieje wiele rozwiązań, których testy są dostępne w Internecie;

- dodatkowe funkcje, ponieważ wiele klawiatur gamingowych posiada dodatkową funkcjonalność sprawdzającą się nie tylko w trakcie gry, ale również np. w obsłudze multimediów.

Czy warto kupić klawiaturę gamingową?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakup klawiatury gamingowej ma sens. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od tego, jak często gramy na komputerze oraz od rodzaju samych gier. W przypadku osoby, która dużo czasu poświęca na grę tego typu zakup jak najbardziej jest opłacalny. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że klawiatury gamingowe są droższe od standardowych odpowiedników. Z drugiej strony można pokusić się o zakup starszego modelu, który z pewnością będzie dużo lepszy do gier niż standardowa klawiatura, a jednocześnie jego cena będzie akceptowalna.

Wybór odpowiedniej klawiatury gamingowej nie jest prosty, ponieważ w sprzedaży regularnie pojawiają się coraz nowsze modele. Oczywiście należy pamiętać, że najważniejsze jest dopasowanie do potrzeb oraz odpowiedni stosunek jakości do ceny. O ten drugi aspekt można zadbać dokonując zakupu na stronie https://www.morele.net/.