Mass Effect Legendary Edition w polskiej wersji językowej wymuszał użycie polskiego dubbingu. Ostatnia aktualizacja pozwala jednak ustawić polskie napisy i angielskie dialogi. Wystarczy przestawić jedną opcję w ustawieniach głównych całej trylogii.

Trylogia Mass Effect jest ceniona przez bardzo wielu graczy i nierzadko uznawana za jedną z najlepszych serii w historii gier komputerowych. Mimo iż kompletne wydanie gry, zawierające wszystkie odsłony i dodatki, zostało przyjęte bardzo ciepło, w serwisie MetaCritic zaczęły pojawiać się negatywne opinie. Swoje niezadowolenie wyrażały osoby chcące bawić się w wersji ze zlokalizowanymi napisami. Powodem tego niezadowolenia był fakt, że jeżeli chcieliśmy grać np. z polskimi napisami, to gra wymuszała na nas także polski dubbing, co nigdy wcześniej nie było koniecznością w indywidualnych wydaniach tej serii. Podobna sytuacja była chociażby w wersji rosyjskiej. Jak się można było spodziewać, spowodowało to całkiem niemałą falę kontrowersji.

Z reguły cieszy mnie polski dubbing w grach komputerowych, zwłaszcza gdy jest wykonany solidnie (i nie jest wymuszony na graczu). Jednak polski dubbing w serii Mass Effect ma podstawowy problem: jest absolutnie niespójny. Pomiędzy pierwszą a drugą częścią gry zmieniają się aktorzy poddający głos pod główne postaci, więc gdy już przyzwyczaimy się do wybranych bohaterów gra uderza w nas chaotyczną zmianą, która potrafi zmienić odbiór historii. W trzeciej części całkowicie zrezygnowano z dubbingu i ograniczono się do kinowego spolszczenia. Efektem jest rozgrywka, w której nasza postać komunikuje się innym głosem (i językiem) w każdej odsłonie gry.

Na szczęście ten stan rzeczy to już przeszłość - najnowsza aktualizacja do Mass Effect Legendary Edition wprowadza opcję, która pozwala ustawić angielską ścieżkę dźwiękową wraz z dowolnym językiem napisów, bez konieczności używania jakichkolwiek niestandardowych modyfikacji.

Polskie napisy i angielskie dialogi w Mass Effect Legendary Edition

Odpowiedniej zmiany możesz dokonać bezpośrednio w ustawieniach launchera, który odpowiada za uruchamianie wybranych gier z serii Mass Effect Legendary Edition. Dzięki temu jedno ustawienie obejmie od razu całą trylogię.

Aby ustawić angielskie dialogi i polskie napisy, uruchom Mass Effect Legendary Edition i poczekaj na wyświetlenie ekranu startowego, z poziomu którego wybierasz, którą część gry uruchomić. Na samym dole ekranu znajdziesz Opcje - kliknij w ten przycisk, aby wywołać ekran ustawień.

Do tej pory było tu tylko jedno ustawienie, które kontrolowało zarówno język dialogów, jak i napisów. Po ostatniej aktualizacji znajdziesz tu jednak dwie osobne opcje:

Język - odpowiada za język samego tekstu, ustaw go na język polski

Angielskie dialogi - odpowiada za język dialogów, włącz, aby aktywować angielskie dialogi

Po wybraniu języka polskiego i włączeniu angielskich dialogów kliknij przycisk Zamknij, aby zachować ustawienia. I to wszystko - teraz możesz uruchomić grę i cieszyć się rozgrywką z polskimi napisami i oryginalnymi, angielskimi dialogami.