Nie każdy z polskich graczy zdaje sobie sprawę z tego, że można grać w Escape from Tarkov po polsku. Język polski jest dostępny oficjalnie, bez konieczności pobierania jakichkolwiek modyfikacji. Spolszczenie można włączyć w opcjach gry. Jak to zrobić?

Większość osób zgodzi się z tym, że Escape from Tarkov należy do gier, które można określić raczej jako "trudne". Wysoki poziom trudności gry wynika z wielu czynników, począwszy od samej rozgrywki aż po przygotowanie się do niej, zarządzanie ekwipunkiem czy zaawansowaną modyfikację broni (lub ich budowę niemal od podstaw). Specjalistyczne nazewnictwo może być dodatkowym utrudnieniem dla graczy, którzy nie znają zbyt dobrze języka angielskiego. Dla tych osób ustawienie Escape From Tarkov po polsku może stanowić duże, mile widziane ułatwienie.

Rozmawiając ze znajomymi i przeglądając komentarze na Twitchu zdałem sobie sprawę z tego, że tak naprawdę niewiele osób wie o tym, że język polski jest dostępny w Escape from Tarkov. Gra nie wykrywa automatycznie lokalizacji gracza i nie sugeruje ustawienie polskiej wersji językowej. Być może to jest powodem tego, że wszyscy akceptują język angielski jako domyślne ustawienie i nie sprawdzają nawet, czy dostępna jest wersja z polskimi napisami. Warto zatem wiedzieć, że Escape from Tarkov jest oficjalnie dostępny w języku polskim, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że nowości dodane w bieżących lub ostatnich aktualizacjach (np. nowe zadania) mogą nie być jeszcze przetłumaczone.

Jak ustawić język polski w Escape from Tarkov?

Na szczęście nie trzeba niczego ani pobierać, ani modyfikować. Ustawienia językowe możesz znaleźć bezpośrednio w opcjach gry (nie launchera!) i tam błyskawicznie przełączyć się na język polski. Jak to zrobić?

Na ekranie głównym gry kliknij w ikonę z kołem zębatym w dolnym prawym rogu (Settings). Spowoduje to wyświetlenie ustawień gry.

Domyślnie gra wyświetla ustawienia sterowania (lub inne, w których ostatnio byliśmy). Aby zarządzać językiem gry, należy przejść do głównych ustawień. W tym celu na górnym pasku wybierz zakładkę Game.

W tym miejscu, tuż pod swoim imieniem, znajdziesz opcję Interface language. Odpowiada ona za język, w jakim prezentowany jest interfejs, a także wszystkie opisy zadań, przedmiotów, handlarzy, wiadomości etc. Domyślnie wybrany jest tu język angielski. Rozwiń tę opcję i z listy wybierz język Polski.

Ustawienie gry po polsku sprawi, że od razu, nawet bez konieczności ponownego uruchamiania, teksty w grze będą w języku polskim. Zachowaj zmiany, klikając przycisk Zapisz w dolnym prawym rogu.

Od teraz gra wyświetla się w języku polskim i większość tekstów otrzymasz w zlokalizowanej formie.

Czy warto grać w Escape from Tarkov po polsku?

Escape from Tarkov nie jest jeszcze przetłumaczony na język polski w 100%. Gra jest ciągle w fazie testów beta, przez co ciągle wprowadzanych jest wiele zmian i nowości. Nie wszystko jest tłumaczone od razu na dodatkowe języki, więc niektóre pojedyncze elementy w grze mogą nadal występować w języku angielskim.

Przykładowo, przeglądając zadania dostępne u Prapora możemy zauważyć, że starsze zadania są przetłumaczone w pełni na język polski, na przykład zadanie "Sprawdzenie", w którym należy znaleźć brązowy zegarek kieszonkowy.

Jednak jeśli natrafimy na zadanie nowsze, dodane stosunkowo niedawno do gry, to może ono jeszcze występować w języku angielskim. Przykładem takiego zadania jest "Search Mission", które zostało dodane w aktualizacji 12.9 pod koniec 2020 roku.

Opis i cele tego zadania na tę chwilę są nadal w języku angielskim. Trzeba zatem się liczyć, że grając w języku polskim część elementów (zadania, opisy przedmiotów) może nadal występować w języku angielskim, zwłaszcza gdy zostały dodane one do gry stosunkowo niedawno. Niemniej jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Escape from Tarkov i poznajesz wszystkie przedmioty, to gra w języku polskim może okazać się przydatna, aby lepiej zrozumieć ich działanie i utrwalić w głowie ich sposób użycia oraz wykorzystanie.