HD Tune Download

Darmowe narzędzie udostępnione przez firmę EFD Software i umożliwiające ocenę stanu naszego dysku twardego. HD Tune dostarcza informacji na temat wydajności dysku. Program ocenia prędkość zapisu oraz odczytu, czas dostępu do danych oraz zużycie procesora w trakcie całej procedury.

Dodatkowo aplikacja wyświetla pełne informacje na temat dysku, takie jak jego pojemność, interfejs (obsługiwane standardy to IDE, SATA i SCSI), partycje, temperatura, bufor pamięci czy wersja firmware'u. Ułatwia to wykonywanie zadań diagnostycznych oraz napraw.

HD Tune obsługuje technologię S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Dzięki temu jest w stanie ocenić ogólny stan dysku i powiadomić użytkownika wtedy, gdy pojawia się ryzyko utraty danych. Program potrafi nie tylko skanować dyski, ale także wykonywać naprawy w obrębie uszkodzonych sektorów.

Dodatkową funkcją HD Tune jest możliwość trwałego, nieodwracalnego usuwania danych z dysku twardego. Aplikacja obsługuje zarówno dyski HDD, jak i SSD (flashowe), a także pamięci USB (w tym 3.0). Począwszy od wersji 5.00 z roku 2011 w pełni wspierane są modele dysków, których pojemność przekracza 2 TB.