HDDlife Download

Niewielkie narzędzie, którego zadaniem jest monitorowanie stanu dysku twardego i ostrzeganie przed ryzykiem awarii. Aplikacja wyświetla informacje o dysku: jego pojemność, listę partycji czy temperaturę. Obsługiwane przez HDDlife interfejsy to IDE, SATA oraz SCSI.

HDDlife, podobnie jak inne tego typu aplikacje, wspiera technologię S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Umożliwia ona przewidzenie nadchodzącej awarii i powiadomienie użytkownika zanim ona nastąpi. Program działa przez cały czas w tle, ostrzeżenia są więc wyświetlane na bieżąco.

HDDlife obsługuje także dyski SSD. Potrafi poinformować użytkownika, gdy żywotność takiej pamięci dobiega końca i należy skopiować swoje dane na inny nośnik. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje i analizuje zewnętrzne moduły pamięci podłączane przez USB (dyski twarde 2,5" oraz 3,5").

Dostęp do programu jest możliwy z zasobnika systemowego lub paska bocznego Windows, a także za pośrednictwem usługi Google Desktop. Poza tym HDDlife wyróżnia na tle konkurencji funkcja optymalizacji dysku pod kątem zużycia prądu. Pozwala to nieco mniejszyć rachunki za energię elektryczną.

HDDlife zmniejsza poziom hałasu w dyskach wyposażonych w technologię Automatic Acoustic Management (AAM). Oczywiście cichszy napęd pracuje mniej wydajnie. Funkcja ta jednak przyda się np. wtedy, gdy chcemy pobrać duży plik nocą, gdy pecet i tak nie jest specjalnie obciążony.

Program umożliwia ustalenie przebiegu dysku. Funkcja ta jest nieoceniona, gdy kupujemy używany podzespół i chcemy sprawdzić, czy informacje sprzedawcy na temat jego dotychczasowej eksploatacji są prawdziwe.

Informacje o zużyciu są pobierane bezpośrednio z pamięci wewnętrznej dysku twardego. Są dokładne co do godziny nawet wtedy, gdy podzespół nie był wcześniej w żaden sposób monitorowany programowo.