MadTracker Download

MadTracker to darmowa aplikacja służąca do tworzenia własnej muzyki w domowym zaciszu. Program jest prosty w obsłudze i nadaje się idealnie dla początkujących adeptów muzycznych, a to za sprawą faktu, iż MadTracker należy do grona tzw. trackerów. Tego typu aplikacje charakteryzują się prostymi założeniami i łatwym w obsłudze interfejsem, a MadTracker nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Obsługuje formaty popularne dla tej technologii, czyli MOD, S3M, IT oraz XM, jak również posiada własny format zapisu - MT2.

Za pomocą aplikacji skomponujemy muzykę przy użyciu kombinacji zapisu nut z poleceniami, które skutkują wywołaniem poszczególnych efektów dźwiękowych. Utwory utworzone w ten sposób nazywane są modułami. Ich zaletą jest niski rozmiar na dysku oraz stosunkowo wysoka jakość dźwięku. Pierwsze trackery pojawiły się na komputery Amiga i wykorzystywane były do tworzenia ścieżki muzycznej w grach. Dziś muzyka “trackerowa” tworzona jest przez entuzjastów zafascynowanych specyficznym brzmieniem uzyskiwanym przez takie programy, jak właśnie MadTracker.

Twórcy umożliwili podłączenie instrumentów klawiszowych MIDI, czyli wszelakich klawiatur sterujących oraz cyfrowych pianin z wyjściem MIDI. MadTracker obsługuje również instrumenty i wtyczki VST, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie przeróżnych brzmień. Aplikacja posiada bazę ponad 70 gotowych do użycia sampli muzycznych oraz wsparcie dla nowych wtyczek.

Zaletą programu jest jego niewątpliwa popularność wśród młodych adeptów muzyki trackerowej. Pozwala to na znalezienie wsparcia w początkowych etapach pracy nad własną muzyką oraz wielu interesujących poradników w języku polskim. Sam program również oferuję rozbudowany plik pomocy, w którym otrzymamy informacje nie tylko na temat funkcji programu, ale również szereg definicji poszczególnych elementów tworzonej muzyki (moduły, patterny, sample itp.).