ALSong Download

ALSong to bezpłatny odtwarzacz, który kładzie dość duży nacisk na wyświetlanie tekstu piosenki podczas jej odtwarzania. Co prawda aplikacja nie posiada nazbyt innowacyjnego interfejsu, niemniej jednak klasyczny układ w stylu Winampa z pewnością przypadnie wielu osobom do gustu i ułatwi przejście do nowego programu.

Obsługa programu jest intuicyjna, podobnie jak w Winampie, ALSong wyświetla trzy główne panele - jeden nawigacyjny z wszystkimi przyciskami typu Play, Pause, Stop, drugi z playlistami, natomiast trzeci z tekstem piosenki. Po uruchomieniu odtwarzania danego utworu program automatycznie wyszukuje tekstu pasującego do naszej wersji piosenki. Tekst piosenki jest wyświetlany zarówno w panelu Lyrics jak również w półprzezroczystym panelu u dołu ekranu, który jest zawsze na wierzchu. Panel możemy przenieść z narożnika ekranu w dowolne miejsce lub wyłączyć go całkowicie.

W przypadku braku wykrycia tekstu piosenki, ALSong zaoferuje nam skorzystanie z tzw. Song Lyrics Editora (Edytor tekstu piosenki), za pomocą którego możemy wyszukać pasujący tekst, ustawić tagi naszego utworu (w celu ułatwienia wyszukiwania tekstu) oraz zsynchronizować tekst z utworem. Często jest tak, że nie musimy nawet zajmować się synchronizacją - wyszukane ręcznie teksty piosenek zawierają dopasowane już wiersze i wystarczy tylko wybrać odpowiednią wersję naszej piosenki (np. odpowiedni remix).

Aplikacja obsługuje także internetowe stacje radiowe. Z opcji widoku (View) możemy uaktywnić tzw. Song Box, czyli bibliotekę stacji, w której znajdziemy strumienie do odsłuchu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć własne katalogi stacji i dodawać je po adresach URL. Z opcji widoku możemy także uaktywnić equalizer i dopasować jakość dźwięku.

Ustawienia programu umożliwiają dopasowanie wyglądu ALSonga. Możemy skorzystać z trzech domyślnych skórek, a także dopasować ręcznie np. wygląd tekstu piosenki na dolnym panelu (czcionka, rozmiar, kolor pisma i tła, liczba wyświetlanych wierszy). ALSong wspiera także globalne skróty klawiszowe, dzięki czemu możemy kontrolować odtwarzacz z dowolnego miejsca w systemie, nawet wtedy, gdy na klawiaturze nie mamy przycisków multimedialnych.