Spotify Download

Spotify to odtwarzacz, który pozwala strumieniować za darmo muzykę bezpośrednio z Internetu jak również pełnić rolę klasycznego programu do słuchania muzyki i zarządzania kolekcją MP3. Od lutego 2013 roku usługa Spotify dostępna jest już w Polsce i można z niej korzystać również na urządzeniach przenośnych. Program posiada wbudowaną obsługę portalu Last.fm, dzięki czemu możemy włączyć scrobble’owanie do naszego profilu.

Po zalogowaniu mamy dostęp do milionów piosenek udostępnionych na serwerach Spotify. Program posiada wbudowaną wyszukiwarkę, dzięki której możemy znaleźć ulubionych wykonawców, albumy oraz pojedyncze kawałki. Wyniki wyszukiwania nie ograniczają się tylko do artystów i piosenek, ale zawierają również całe playlisty tworzone przez pozostałych słuchaczy. Użytkownik może wyszukiwać i słuchać udostępnionych publicznie playlist bądź też tworzyć własne listy, a następnie się nimi dzielić.

Zaletą jest duża interaktywność i fakt, że “we wszystko można kliknąć”. Jeżeli przeglądamy wyniki wyszukiwania, to bardzo szybko możemy przenieść się na zakładkę artysty klikając w jego nazwę. Wyświetlona zostanie lista wszystkich dostępnych utworów wybranego wykonawcy, która z kolei podzielona jest na albumy (z okładkami) oraz najpopularniejsze piosenki. W taki sam sposób możemy operować na albumach oraz playlistach. Podczas przeglądania profilu artysty, Spotify wyświetla listę powiązanych wykonawców, którzy tworzą podobną muzykę. Pozwala to na szybkie znalezienie nowej, interesującej muzyki.

Do poszerzania horyzontów muzycznych niezwykle przydatna jest funkcja radia. Radio w Spotify to spersonalizowana specjalnie dla nas stacja, którą tworzymy sami na podstawie wybranego słowa kluczowego (wykonawca, konkretna piosenka lub album). Spotify przeanalizuje naszą sugestię, a następnie będzie na bieżąco proponował podobne utwory. Proponowane piosenki oceniamy wystawiając “łapkę w górę” lub “łapkę w dół”, co pozwala na ulepszenie osobistej stacji i sugestii ze strony Spotify.

Miłym dodatkiem do programu jest mini-sklepik z darmowymi aplikacjami (a w zasadzie wtyczkami), które integrują się z programem i rozszerzają jego funkcjonalność. Znajdziemy tu kilkadziesiąt dodatków, które pozwalają uzyskać dostęp do nowości ze świata muzyki, rozszerzyć funkcje społecznościowe, tworzyć playlisty tematyczne czy wyświetlać teksty piosenek.

Spotify bardzo dobrze integruje się z serwisem Facebook (m.in. dzięki możliwości zarejestrowania się w programie za pomocą swojego konta FB). W programie zobaczymy od razu listę naszych znajomych, a pasek boczny wyświetli powiadomienia o działaniach naszych przyjaciół korzystających ze Spotify (ich ostatnio przesłuchanie piosenki oraz utworzone playlisty). Wszystkie funkcje prywatności można dostosować do własnych potrzeb. Piosenki możemy też ręcznie udostępniać za pomocą odpowiednich linków jak również wysyłać i odbierać od znajomych za pomocą wbudowanej skrzynki odbiorczej.

Poza funkcjami strumieniowania muzyki oraz dzielenia się utworami, Spotify spisuje się bardzo dobrze jako tradycyjny odtwarzacz MP3. Program pozwala na zaimportowanie całej naszej kolekcji piosenek z dysku lokalnego. Warto wspomnieć, że zaimportowane do programu piosenki integrują się ze wszystkimi funkcjami Spotify, zatem będą się pojawiać w wynikach wyszukiwania oraz na playlistach, które można tworzyć z utworów lokalnych i strumieniowanych jednocześnie.