kED Download

kED to polski, prosty edytor tekstowy do tworzenia i edytowania dokumentów (X)HTML. Zaletą programu jest wsparcie dla innych języków, ich poprawne rozpoznawanie i kolorowanie składni. kED współpracuje z plikami zawierającymi kod XHTML, XML, JavaScript, CSS, PHP, VBScript, Perl, Python, SQL. Aplikacja posiada obsługę kodowania Windows-1250, ISO-8859-2, UTF-8 i (eksperymentalnie) UTF-16. Warto wspomnieć też o wbudowanym podglądzie stron XHTML z wykorzystaniem silnika programu Internet Explorer.

Program co prawda nie posiada żadnych kreatorów, ani gotowych szablonów, niemniej jednak podczas pisania kodu potrafi podpowiadać odpowiednie fragmenty, zaoszczędzając tym samym użytkownikowi czas na wpisywanie długich linii. Można również skorzystać z zakładki “Ściąga”, która posiada zbiór odpowiednich fragmentów, które można wstawić do kodu w całości lub tylko fragmenty.

Jeżeli nie znajdziemy tutaj fragmentów, których często używamy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własne. Służy do tego funkcja “Wstawki”, która pozwala użytkownikowi na zdefiniowanie własnych snippetów kodu oraz ich późniejsze wstawianie podczas tworzenia kolejnych dokumentów.

Nawigacja po dłuższych dokumentach z pewnością będzie ułatwiona dzięki funkcji drzewa dokumentu. Współpracuje ona z plikami XHTML oraz XML i pozwala szybko rzucić okiem na zawartość, skontrolować poprawność znaczników oraz błyskawicznie poruszać się po tworzonym kodzie.

Aplikacja oferuje współpracę z programami trzecich firm, takimi jak na przykład walidator Tidy, bądź też po prostu z przeglądarkami internetowymi oferując w ten sposób podgląd tworzonej strony. Do ułatwień należy również zaliczyć wbudowaną tabelę encji oraz paletę kolorów (mogącą wykorzystywać palety utworzone poprzez inne programy, np. GIMP). Zaletą programu jest również możliwość uruchamiania skryptów php w trybie offline, bez potrzeby uruchamiania serwera.