Dodawanie wpisów w Wordpressie

W Wordpressie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje treści, które będziemy publikować. Sa to wpisy oraz strony. Wpisy to dynamiczne treści oznaczone datami publikacji, które wyświetlają się na bieżąco, w kolejnośco od najnowszych do najstarszych, na naszym blogu lub na wybranej podstronie. Wpisem mogą być nowinki na stronie, wszelkie aktualności, newsy, artykuły oraz inne publikacje. Mamy także możliwość podzielenia ich na kategorie (np. tematyczne).

Strony to z kolei statyczne treści, które nie zmieniają się z czasem i nie są oznaczone datami. Zazwyczaj w naszym serwisie wyświetlane są w postaci podstron w menu. Na stronach umieszczamy stałe informacje na nasz temat (lub na temat naszej działalności), formularze kontaktowe, galerie oraz inne niezmienne informacje.

Przy domyślnej konfiguracji Wordpressa wszystkie wpisy wyświetlają się na stronie głównej, od razu po wejściu na naszego bloga. Strony z kolei wyświetlają się w postaci odnośników w menu głównym. Wszystkie dodane wpisy i strony znajdziemy także w panelu administratora, skąd możemy nimi zarządzać, a także tworzyć nowe.

Dodajemy nowe wpisy

Aby zarządzać wpisami lub tworzyć nowe, należy udać się do panelu administratora i przejść do zakładki "Wpisy". W sekcji "Wszystkie wpisy" wyświetlają się do tej pory dodane posty. Po najechaniu kursorem myszy na jeden z wpisów zauważymy, że wyświetlą się dodatkowe opcje, które pozwalają edytować wpis, usunąć go lub podejrzeć.

Lista wpisów w Wordpressie

Aby dodać nowy wpis, należy kliknąć w przycisk "Dodaj nowy". Wyświetli się ekran tworzenia nowego wpisu w postaci prostego w zrozumieniu formularza.

Dodawanie wpisu należy zacząć od wpisania jego tytułu, co robimy w polu na samej górze. Po wpisaniu nazwy wpisu możemy przejść do uzupełniania jego treści. Tego dokonamy w dużym polu nieco niżej.
Wpisywanie treści jest bardzo proste, a to za sprawą łatwego w opanowaniu edytora. Całą treść możemy wpisywać dokładnie tak, jak to robimy podczas pisania dokumentów w Wordzie. Na pasku narzędzi edytora znajdziemy narzędzia pogrubiania, kursywy, wypunktowania, wyrównania do lewej, środka i prawej, do wklejania linków oraz wiele innych.

Dodawanie wpisów w Wordpressie

Warto także uaktywnić ikonę po prawej stronie - "Pokaż/ ukryj drugi wiersz paska przycisków". Spowoduje to wyświetlenie dodatkowych opcji edycji, dzięki czemu jeszcze łatwiej będzie tworzyć nowy wpis. Uaktywnienie drugiego paska edycji jest szczególnie ważne ze względu na skrywającą się w tym miejscu opcję stylów.

Pozwala ona oznaczać zaznaczone fragmenty tekstu jako nagłówki, co jest niesamowicie pomocne przy pisaniu artykułów i nowości. Wystarczy zaznaczyć jakiś fragment tekstu, a następnie z listy wybrać któryś z nagłówków i zauważymy, że wybrany fragment zostanie automatycznie dopasowany wizualnie.

Dostosowywanie stylów tekstu w Wordpressie

Po wpisaniu treści możemy także wybrać format wpisu. Format nie zmienia wyglądu wpisu, a informuje jedynie czytelnika naszej strony o tym, jakiego rodzaju materiału może się spodziewać po rozwinięciu wpisu. Jeżeli tworzymy zwykły wpis, to nie pozostawiamy domyślne ustawienie, ale jeżeli treść skupia się na jakimś pliku dźwiękowym czy obrazku, to możemy wybrać odpowiednią opcję.

Przed publikacją możemy podejrzeć, jak stworzony przez nas wpis będzie prezentować się na stronie. Wystarczy kliknąć w przycisk "Podejrzy" w górnym prawym rogu. Jeśli wszystko jest OK, to klikamy w przycisk "Opublikuj" aby zapisać wpis. Post zostanie opublikowany i wyświetlony na stronie głównej.

Podział wpisów na kategorie

Jeżeli chcemy podzelić nasze wpisy na różne działy, to wystarczy przejść do zakładki "Kategorie".

Wordpress - Tworzenie nowej kategorii

 

W tym miejscu możemy tworzyć nowe kategorie tematyczne - wystarczy wpisać nazwę kategorii (np. Nowinki techonologiczne), nazwę uproszczoną (małymi literami, bez polskich znaków - np. technologia), a także opis, choć ten nie jest wymagany. Kategoria zostanie dodana do listy i teraz możemy przypisać do niej wybrane posty.

Aby przyporządkować wpis do danej kategorii, należy wejść do zakładki "Wszystkie wpisy", a następnie przejść do edycji danej pozycji. Sekcję z kategoriami znajdziemy w prawej części ekranu edycji, tuż pod boksem z formatami. Zaznaczamy kategorię na liście, a następnie zapisujemy zmiany.

Edycja kategorii wpisu

Wpis nadal będzie wyświetlać się na stronie głównej pośród innych postó, ale zauważymy, że dopisana jest przy nim informacja o tym, do jakiej kategorii należy, co pomaga czytelnikowi dowiedzieć się, jakiego rodzaju materiału może się spodziewać.

Wordpress - gotowy wpis na stronie

 

Co więcej, gdy osoba odwiedzająca kliknie w nazwę kategorii, to wyświetlą jej się tylko wpisy przyporządkowane do danego działu.