Minecraft Download

Minecraft to kultowa już gra, stworzona przez niezależne studio Mojang AB. Założeniem gry jest udostępnienie graczom miejsca, w którym za pomocą kwadratowych bloków mogą tworzyć wszystko, co tylko sobie wymyślą. Otwartość świata, nieliniowa rozgrywka i praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia własnych konstrukcji sprawiły, że gra wskoczyła na najwyższe miejsca w rankingach popularności. Po pobraniu otrzymujemy dostęp do wszystkich wersji gry, które możemy dowolnie wybierać.

Jak wybrać wersję Minecraft? Gra posiada oryginalny launcher, który umożliwia wybranie dowolnej wersji gry tuż przed uruchomieniem. Domyślnie instalowana jest najnowsza wersja 1.8.8. Aby zmienić wersję, należy po pobraniu gry uruchomić launcher, a następnie kliknąć w przycisk "Edit profile" (Edytuj profil). W nowym oknie wybieramy wersję w polu "Use version" (Użyj wersji). Dostępne są wszystkie wersje od 1.1 aż po 1.8, w tym najpopularniejsze wydania, takie jak 1.5.2, 1.6.4, 1.7.2.

Minecraft - wybór wersji w launcherze

Minecraft wizualnie nie powala, jednak specyficzny styl graficzny ma swój urok (docenią go z pewnością fani gier 8-bitowych) oraz (przede wszystkim) cel. Poprzez wykreowanie uniwersum w całości składającego się z kwadratowych bloków, twórcy stworzyli świat, który może być dowolnie kreowany i zmieniany przez graczy, dając im do dyspozycji nieograniczone pole do popisu.

Gracz wciela się w postać, która przemierzając świat pozyskuje wszelkiego rodzaju surowce, z których następnie buduje własne konstrukcje. I na tym kończą się założenia gry – jest to jedna wielka piaskownica, w której to gracz sam decyduje o tym, co chce robić, jak, kiedy i po co. Z zebranych podczas eksploracji surowców możemy tworzyć wszystko, co sobie wymarzymy – budynki, narzędzia, bronie, elementy wystroju wnętrz oraz wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Świat przedstawiony w grze zbudowany jest w całości z takich elementów, z których każdy ma własne cechy i przeznaczenie, zatem zebranie ich i odpowiednie wymieszanie ze sobą poskutkuje stworzeniem innego rodzaju budulca. Są za to odpowiedzialne profesje, takie jak rzemiosło (Crafting), alchemia oraz zaklinanie.


W Minecrafta można grać na dwa sposoby – w trybie klasycznym lub survival (tryb przetrwania). Pierwszy rodzaj gry, to swego rodzaju sielanka, w której możemy bez obaw kreować świat i budować co chcemy bez względu na porę dnia. Z kolei w drugim trybie, tuż po zmroku nadciąga niebezpieczeństwo i gracz musi skorzystać ze swojego schronu, by ukryć się przed potworami, które polują na mieszkańców świata Minecraft.

Nasze działania są nielimitowane, a świat gry nieograniczony, gdyż generuje się samodzielnie wraz z odkrywaniem i ekspansją. Wielki świat byłby nudny do zwiedzania w pojedynkę, dlatego twórcy zadbali o to, aby gra miała odpowiedni tryb multiplayer, w którym możemy grać wspólnie z innymi mieszkańcami kwadratowego świata.

Ogromną zaletą jest wsparcie Minecrafta dla modów, czyli modyfikacji dodających nowe elementy do gry lub zmieniające zachowanie istniejących. Dzięki ogromnej pracy ze strony fanów, Minecraft się cały czas rozwija o nowe kreacje, a gracze nie czują znużenia, pomimo tego, że z pozoru gra może wydawać się na pozbawioną większego celu.