OptiFine to mod do Minecrafta, który zwiększa wydajność gry, optymalizuje ją, a także udostępnia więcej opcji graficznych i wprowadza obsługę shaderów. Dostępna jest już wersja OptiFine dla Minecraft 1.14. Jak ją zainstalować?

OptiFine dla Minecraft 1.14. Skąd pobrać i jak zainstalować?

Modyfikacja OptiFine jest jednym z najpopularniejszych modów do Minecrafta. OptiFine usprawnia wydajność gry, wprowadza sporo nowych opcji graficznych, a także dodaje obsługę shaderów, które zmieniają grafikę nie do poznania. Warto wiedzieć, że OptiFine dla najnowszego, stabilnego Minecrafta 1.14 (Village & Pillage Update) jest już od jakiegoś czasu dostępny. Jak go zainstalować?

Instalacja OptiFine na czystym Minecraft 1.14 (oryginalny launcher)

OptiFine można zainstalować na stabilnej, najnowszej wersji Minecrafta 1.14. Na chwilę obecną jest to modyfikacja przeznaczona dla gry w wersji 1.14.3, ale aktualną wersję moda znajdziesz zawsze na oficjalnej stronie, wraz z informacją o kompatybilnej wersji gry.

Pobierz OptiFine z oficjalnej strony

Wejdź w powyższy link, a następnie pobierz najnowszą wersję modyfikacji dla swojej wersji gry. W naszym przypadku jest to Minecraft 1.14.3. Po pobraniu otrzymasz plik OptiFine z rozszerzeniem .jar. Kliknij go dwukrotnie, aby uruchomić.

Włącz instalator OptiFine

Wyświetlony zostanie instalator OptiFine. Jeśli nie zmieniałeś/-aś lokalizacji instalacji Minecrafta, to domyślna ścieżka będzie właściwa i nie musisz nic zmieniać. Kliknij w przycisk „Install”. Modyfikacja zostanie automatycznie zainstalowana i wyświetli się teraz w launcherze.

Uruchom teraz oryginalnego Minecraft Launchera. Tuż obok przycisku uruchomienia gry znajdziesz wysuwane menu z dostępnymi profilami. Instalator OptiFine utworzył nowy profil z zainstalowaną modyfikacją o nazwie „OptiFine”. Rozwiń listę i wybierz profil OptiFine, aby uruchomić grę z modyfikacją.

Wybierz profil OptiFine w Minecraft Launcher

Teraz pozostaje już tylko kliknąć w przycisk uruchomienia gry i poczekać, aż się załaduje. Minecraft zostanie uruchomiony wraz z OptiFine.

Możesz teraz wejść do ustawień gry, a następnie udać się do zakładki z opcjami graficznymi. Znajdziesz tu teraz wszystkie dodatkowe funkcje związane z OptiFine, pozwalające precyzyjnie dostosować ustawienia gry i zoptymalizować jej działanie. Dostępna jest też opcja „Shadery”, dzięki której znacznie można upiększyć grafikę.

Ustawienia gry z OptiFine - Minecraft 1.14.3

Pamiętaj jednak, że shadery nie są częścią pakietu OptiFine – modyfikacja wprowadza jedynie ich obsługę, natomiast same shadery trzeba pobrać samemu i umieścić w folderze „shaders” w katalogu gry (folder ten można szybko wywołać, wchodząc w opcjach gry do zakładki „Shadery”, a następnie klikając przycisk „Folder na shadery”).