TrueCrypt Download

TrueCrypt to darmowe rozwiązanie dla osób chcących zaszyfrować dane na swoim dysku.
Program umożliwia zabezpieczenie całego dysku bądź pojedynczych partycji przed dostępem niepowołanych osób. Możliwe jest również utworzenie wirtualnych partycji działających na podstawie jednego pliku i montowanie ich w taki sposób, że nie różnią się od normalnych partycji. Po zaszyfrowaniu danych, dostęp do nich jest możliwy tylko po wprowadzeniu prawidłowego hasła.

Warto powiedzieć, że program bardzo dobrze integruje się z systemem Windows i zaszyfrowanie dysku nie skutkuje żadnymi problemami. Po odblokowaniu partycji lub dysku za pomocą hasła, użytkownik może z niego korzystać w taki sam sposób, w jaki robił to przed zainstalowaniem programu.

Ogromną zaletą jest wspomniana możliwość tworzenia wirtualnych woluminów. Takie woluminy pracują na jednym, zaszyfrowanym dużym pliku, który pełni rolę obrazu dysku. Wielkość obrazu i jego zawartość zależy tylko i wyłącznie od nas, zatem jeżeli poszukujemy naprawdę dobrego sposobu do zabezpieczenia i ukrycia swoich plików, to opcja wirtualnego woluminu okaże się być idealnym wyborem.

Szyfrowanie odbywa się przy użyciu algorytmów AES, Serpent, Twofish, Blowfish, CAST5, Triple DES.. Dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa możliwe jest łączenie algorytmów (np. AES + Twofish). Na uwagę zasługuje dobre wsparcie dla szyfrowania partycji systemowej. Umożliwia to uzyskanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa - dostęp do partycji będzie niemożliwy nawet w przypadku nagłego odłączenia zasilania. Po zaszyfrowaniu partycji, na której znajduje się system, wymagane będzie, aby przy każdym uruchomieniu komputera podać hasło dostępu.

Poza szyfrowaniem dysków zamontowanych bezpośrednio w komputerze, TrueCrypt umożliwia wykonywanie takich samych operacji na urządzeniach podłączonych przez port USB (np. dyski USB) oraz na pamięciach flash (pendrive).