Trudno wyobrazić sobie dziś korzystanie z komputera bez stałego połączenia z Internetem. Nasze “okno na świat” umożliwia korzystanie z niemalże nieskończonych zasobów. Jest jednak również zagrożeniem dla naszych danych, czy prywatności. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa laptopa przed dostępem niepowołanych osób i złośliwego oprogramowania. Zabezpieczenia laptopa możemy podzielić na sprzętowe i programowe, dostępne jako dodatkowe aplikacje. Warto o tym pamiętać przy wyborze nowego sprzętu.

Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo naszego laptopa?

Chcąc zmienić sprzęt na nowszy, często zadajemy pytanie: jaki laptop wybrać? Zwracamy uwagę na moc procesora, czy pojemność dysku. Mało kto jako jedną z kluczowych cech bierze odpowiedni poziom bezpieczeństwa laptopa. To błąd, który może nas naprawdę wiele kosztować. Wystarczy wspomnieć o tym, że możliwe jest uzyskanie dostępu do… wszystkiego, co przechowujemy w pamięci komputera lub w przeglądarce. Upewnij się że wybierzesz dobrze, tu znajdziesz kolejne wskazówki pomagające wybrać laptopa: https://www.komputronik.pl/category/5022/laptopy.html

Przede wszystkim należy więc zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, jak również zapewnić sobie prywatność. Dane dostępowe do kont bankowych, informacje z karty kredytowej, nasze poufne dane, treści wiadomości e-mail, czy prywatne zdjęcia - to wysoka cena za niedostateczne zabezpieczenie laptopa, prawda? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat technologii i programów podnoszących bezpieczeństwo Twojego laptopa.

Technologie zwiększające bezpieczeństwo laptopa

Spory wpływ na bezpieczeństwo laptopa mają jego sprzętowe zabezpieczenia. Od wielu lat podstawowym wyposażeniem stały się zabezpieczenia biometryczne. Czytnik linii papilarnych (odcisk palca) i rozpoznawanie twarzy przy pomocy kamery działają tak, jak w nowoczesnych smartfonach. Dzięki nim możemy autoryzować płatności lub logowanie do swoich kont, np. w mediach społecznościowych. Nowoczesną technologią, która znacznie poprawia bezpieczeństwo w laptopie jest TPM - moduł może być zintegrowany z procesorem. Trusted Platform Module pomaga w szyfrowaniu danych, dzięki niemu także zabezpieczenia wbudowane w Windows działają w najlepszy sposób.

Czytaj także: Jak wybrać klawiaturę?

Aby poprawić poziom bezpieczeństwa, możemy również zadbać o szyfrowanie swojego dysku twardego. Pomocne jest też nowoczesne oprogramowanie antywirusowe. Także bezpłatne wersje antywirusów znacznie zwiększają bezpieczeństwo komputera. Monitorowanie naszych poczynań na bieżąco, kontrola pobieranych plików, czy automatyczne skanowanie pamięci komputera to tylko niektóre z przydatnych funkcji. Warto również uruchomić funkcję firewall. Jest pewnego rodzaju zaporą między pamięcią naszego komputera lub siecią wewnętrzną, a Internetem. Dopełnieniem bezpiecznego laptopa jest korzystanie z bezpiecznej sieci VPN. Wirtualna sieć prywatna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, poufności danych i kontroli nad przesyłanymi treściami.

Mimo, że sprzętowe i programowe zabezpieczenia zwiększają poziom bezpieczeństwa laptopa, sami też mamy na to wpływ. Nie powinniśmy zapominać o cyklicznym zapisywaniu swoich danych, w szczególności tych najbardziej potrzebnych. Backupy mogą być wykonywane ręcznie, co pewien czas. Warto jednak ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych. W razie utraty danych możemy po prostu je przywrócić. Duży wpływ na to, czy nasz laptop jest bezpieczny, mają również Twoje poczynania w Internecie. Zalecamy trzymanie się kilku prostych wskazówek:

  • zawsze korzystaj z trudnych haseł (znaki specjalne, cyfry, małe i duże litery)
  • stosuj różne hasła w różnych miejscach
  • unikaj podejrzanych stron, w szczególności nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł
  • nikomu nie udostępniaj swoich haseł
  • korzystaj z legalnego oprogramowania z pewnego źródła
  • nie otwieraj podejrzanie wyglądających maili, ani ich załączników
  • unikaj otwartych sieci Wi-Fi typu hot spot
  • zawsze dokładnie sprawdzaj adres URL (np. czy to na pewno strona banku, a nie strona podszywająca się pod nią)

źródło: https://nano.komputronik.pl/tag/bezpieczny-internet/