Blokowanie aplikacji to funkcja, dzięki której dostęp do wybranych aplikacji jest nadawany dopiero po wprowadzeniu hasła (np. wzoru). Dodatkowo opcja ta pozwala ukryć zawartość powiadomień z wybranych aplikacji, aby nikt nie podejrzał np. fragmentów wiadomości do nas wysłanych. Jak to włączyć?

Jak włączyć blokowanie aplikacji w MIUI

W naszych smartfonach przechowujemy coraz więcej danych, a także prowadzimy prywatne lub biznesowe rozmowy za pomocą różnego rodzaju komunikatorów. Część z tych danych lub rozmów może być poufna, więc warto zadbać o to, aby zabezpieczyć do nich dostęp. Oprócz ogólnej blokady ekranu popularnym sposobem jest blokowanie wybranych aplikacji dodatkowym hasłem. W urządzeniach Xiaomi nie trzeba w tym celu instalować dodatkowych aplikacji. MIUI posiada bowiem wbudowaną funkcję blokowania aplikacji. Jak ją skonfigurować i włączyć?

Czym jest blokowanie aplikacji w MIUI?

Blokowanie aplikacji to funkcja, która po włączeniu pozwala nałożyć dodatkową blokadę na wybrane przez nas aplikacje. Gdy to zrobimy, uruchomienie tych aplikacji będzie wymagało od nas wprowadzenia odpowiedniego wzoru, użycia odcisku palca lub zeskanowania twarzy. Bez odblokowania aplikacje nie zostaną uruchomione. Odblokowanie zabezpieczonych w ten sposób aplikacji będzie konieczne po każdym wybudzeniu urządzenia.

Co więcej, blokowanie aplikacji może dodatkowo zabezpieczać treści powiadomień. Gdy ktoś do nas napisze np. na Messengerze, to w powiadomieniu standardowo widzimy fragment przesłanej do nas wiadomości. Jeśli uruchomimy funkcję ukrywania treści powiadomień, to zawartość powiadomień z aplikacji objętych ochroną będzie niewidoczna dopóki nie odblokujemy danej aplikacji.

W ten sposób nawet jeśli ktoś pominie blokadę ekranową naszego urządzenia, to i tak do złamania będzie miał jeszcze dodatkową warstwę ochrony, którą możemy objąć wybrane przez nas aplikacje, np. komunikatory, aplikacje społecznościowe czy galerie obrazów.

Jak włączyć blokowanie aplikacji w MIUI?

Funkcja ta nie wymaga w MIUI instalowania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji ze Sklepu Play. Wszystko jest wbudowane w system. Aby rozpocząć konfigurację tej opcji, przejdź do Ustawień, a następnie udaj się do zakładki Aplikacje > Blokowanie aplikacji.

Przejdź do opcji blokowania aplikacji

Pojawi się ekran konfiguracji blokady aplikacji. Wciśnij przycisk Włącz, a następnie na początek ustaw wzór, którym chcesz odblokowywać aplikacje. Musisz wprowadzić dwukrotnie ten sam wzór.

W kolejnym kroku możesz dodać konto Xiaomi - będzie ono przydatne na wypadek, gdybyś zapomniał wzoru i potrzebował zdjąć blokadę. Jeżeli masz konto Xiaomi skonfigurowane w urządzeniu, to wciśnij Dodaj. Jeśli jednak nie chcesz, to nie musisz tego robić - w takiej sytuacji wystarczy wcisnąć Pomiń.

Skonfiguruj blokadę aplikacji

W następnym kroku wyświetlą się rekomendowane aplikacje do zablokowania - nie martw się, jeśli nie ma na liście aplikacji, którą chcesz zablokować, to nic nie szkodzi, znajdziesz ją później w pełnych ustawieniach. Kreator wyświetla bowiem tylko te najczęstsze aplikacje, które większość użytkowników obejmuje dodatkową ochroną. Zaznacz aplikacje, które chcesz blokować i wciśnij Użyj blokowania aplikacji.

Na tym etapie funkcja została już skonfigurowana i działa. Gdy spróbujesz teraz uruchomić aplikację objętą ochroną, to najpierw zostaniesz poproszony o wprowadzenie wzoru odblokowującego. Dopiero po wprowadzeniu wzoru aplikacja zostanie uruchomiona.

Jak zablokować więcej aplikacji?

W pełnych ustawieniach tej funkcji możesz zablokować dowolną inną aplikację, która nie wyświetliła się w trakcie pierwotnej konfiguracji tej funkcji. Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia > Aplikacje > Blokowanie aplikacji.

Blokowanie dowolnych aplikacji

Tym razem wyświetli się pełna lista ustawień omawianej opcji. Przewiń zawartość ustawień w dół - na samym dole znajdziesz bowiem wszystkie aplikacje, które możesz zablokować. Znajdź na liście te pozycje, które chcesz objąć blokadą, a następnie zaznacz je. Zaznaczone aplikacje zostaną od razu objęte ochroną i do ich uruchomienia będzie konieczne wprowadzenie wzoru.

Jak ukryć treść powiadomień z aplikacji objętych blokadą?

Jeśli chcesz ukryć treść powiadomień z aplikacji, które są zablokowane, musisz włączyć tę opcję w ustawieniach blokady. Przejdź do Ustawienia > Aplikacje > Blokowanie aplikacji, a następnie dotknij opcji "Chcesz ukryć poufne powiadomienia?".

Ukrywanie treści powiadomień

Wyświetli się teraz lista aplikacji w telefonie, które wysyłają powiadomienia. Zaznacz na liście te aplikacje, których treść powiadomień chcesz ukrywać. I gotowe!

Jak odblokowywać aplikacje za pomocą odcisku palca lub skanu twarzy?

Jeżeli nie chcesz wprowadzać za każdym razem wzoru, to możesz ułatwić sobie odblokowywanie aplikacji konfigurując odblokowywanie za pomocą odcisku palca lub twarzy.

W tym celu wejdź do Ustawienia > Aplikacje > Blokowanie aplikacji. Na samej górze ustawień znajdziesz opcje "Użyj odcisku palca" oraz "Użyj danych twarzy".

Konfiguracja odblokowywania za pomocą odcisku palca

Wejdź do tych opcji, a następnie zweryfikuj swój odcisk palca lub skan twarzy. Opcje te zostaną od razu włączone i od teraz w pierwszej kolejności odblokowywanie aplikacji będzie odbywać się za ich pomocą.