Jaki jest najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie? Odpowiedź jest prosta - Microsoft Office, tudzież kompleksowe rozwiązanie znane dziś jako Microsoft 365. Nie zapominajmy jednak, że na rynku stale funkcjonują różne generacje popularnego Office, a osoby decydujące się na zakup dziś mogą wybrać między dystrybucją oznaczoną jako 2019 a nowoczesnym 365. I tu pojawia się kluczowe pytanie, która wersja będzie lepszym wyborem?

Microsoft 365 czy Office 2019? Który w 2021 roku wybrać?

Zalety Microsoft Office 2019

Dla wielu największą zaletą Office 2019 jest jednorazowy koszt zakupu pakietu i brak cyklicznych opłat abonamentowych. To rozwiązanie, które docenią użytkownicy o nieco bardziej tradycjonalistycznym nastawieniu, którzy nie potrzebują lub nie chcą korzystać z integracji oferowanej w modelu Microsoft 365. Plusy są tu oczywiste: kupując Office 2019 i instalując pakiet na dysku można skupić się na pracy i nie zastanawiać się nad dodatkowymi funkcjami, zarezerwowanymi dla użytkowników wykorzystujących chmurę w codziennej pracy. Wszystko co niezbędne mamy od razu w pakiecie, płacimy za to raz i nic poza tym nas już nie interesuje. Oczywiście, ten model dystrybucji ma też wady.

Office 2019 może być idealny dla osób pracujących z większymi partiami tekstu czy specjalistów, którzy całe dnie spoglądają w tabele Excela. Jeśli tak wygląda nasza praca, którą wykonujemy w konkretnych godzinach, skupiając się na konkretnych zadaniach to - w olbrzymim uproszczeniu - chmurowe rozwiązania Microsoftu w ogóle nie będą nam potrzebne. Jeśli zaś chodzi o wspomniane wady, to te określić można wspólnie jako brak integracji usług i potencjału rozwojowego. Office 2019 to dziś ostatni sposób na to, by stać się użytkownikiem tradycyjnych programów biurowych Microsoftu, niescalonych jeszcze w pełni z chmurą i przestrzenią na dane OneDrive. Nie jest to wada dyskwalifikująca, ale kupując Office 2019 w atrakcyjnej cenie, np. w sklepie Soft360 trzeba zdawać sobie sprawę, że tak dla wielu podstawowa cecha, jak zakończenie pracy w biurze i wznowienie jej w domu w przypadku wyboru Office 2019 nie będzie prosta, szybka ani przyjemna.

Czym jest Microsoft 365?

Microsoft 365, czyli w zasadzie dawniejszy Office 365 to rozwojowa usługa giganta z Redmond, mająca wszelkie cechy prawdziwie nowoczesnych rozwiązań biurowych. Decydując się na subskrypcję, w zależności od wybranego pakietu, użytkownik otrzymuje przestrzeń na swoje pliki w chmurze Microsoftu, możliwości pracy multiplatformowej i edycji plików na komputerze oraz smartfonie - co przydaje się w pracy mobilnej, a także pełne wsparcie i pewność, że oprogramowanie, którego używa nigdy nie stanie się przestarzałe. Z perspektywy świadomego użytkownika, takiego pracownika rodem z XXI wieku, są to zalety, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj optymalny workflow. Rzecz jasna, wielu mogłoby się z tym twierdzeniem nie zgodzić i również jest w tym sporo racji.

Wykupienie subskrypcji Microsoft 365 automatycznie wiąże się z większym powiązaniem swojego środowiska zawodowego z usługami amerykańskiej firmy. Jest to niezwykłym ułatwieniem - wszak pliki przechowywane w chmurze, do których możemy mieć zawsze dostęp to coś, co zrewolucjonizowało pracę z komputerem w naszych czasach, ale i pewnym mentalnym ograniczeniem, gdyż trzeba pogodzić się ze świadomością, że nasze pliki znajdują się w chmurze, co rodzi jednak pewne ryzyko ich utraty na skutek szeregu awarii serwerów (co się praktycznie nie zdarza) lub celowego działania cyberprzestępców (co zdarza się częściej, ale i tak niezmiernie rzadko). Jeśli powiązanie naszej pracy z rozwiązaniami konkretnej firmy i praktyczne zawodowe uzależnienie się od nich nie jest dla nas komfortowe, pozostaje wybrać Office 2019 i spać nieco spokojniej.

Potrzeby definiują wybór

Na pytanie o to, która wersja pakietu biurowego od Microsoftu jest po prostu lepsza nie ma prostej odpowiedzi. Dlatego właśnie wybór musi być podyktowany konkretnymi potrzebami, co szczęśliwie w tym konkretnym przypadku ułatwia nieco sprawę. Jeśli bowiem ktoś potrzebuje pełnej funkcjonalności edytora tekstu Word czy arkusza kalkulacyjnego Excel i będzie z tych oraz pozostałych narzędzi korzystał zawsze w podobnej formie i zakresie, może być więcej niż usatysfakcjonowany z Office 2019. Rozwiązanie to zapewni takiemu użytkownikowi po prostu bezawaryjną pracę z dokumentami oraz brak szczególnych zmian interfejsu czy funkcji. Jeśli zatem nasza praca jest powtarzalna i nie zanosi się na to, by w ciągu najbliższych kilku lat wykonywane zadania miałyby się zmienić, spokojnie można kupować Office 2019 i pracować w najlepsze.

Po drugiej stronie są użytkownicy, którzy świadomie czerpią z dobrodziejstw chmury, zależy im na przechowywaniu plików online, bieżących i zautomatyzowanych aktualizacjach, są otwarci na nowości, a ich pracę charakteryzuje dynamika zmian oraz struktury realizowanych zleceń. W takiej sytuacji należy zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie i model subskrypcji, które charakteryzują Microsoft 365. Minusem jest konieczność uiszczania cyklicznej opłaty abonamentowej, ale plusy to dostęp do zawsze najnowszej wersji oprogramowania, wygodna obsługa aplikacji w chmurze czy dodatkowa przestrzeń na dane na dysku OneDrive. Zatem, wiesz już, która wersja pakietu Office jest stworzona dla Ciebie? 

Materiał zewnętrzny