Na twoim koncie Google są tworzone kopie zapasowe zsynchronizowanych urządzeń z Androidem. Kopie zawierają np. ustawienia i dane aplikacji. Jak takie kopie usunąć ze swojego konta Google? Gdzie dokładnie się znajdują?

Usuwanie kopii zapasowej Androida z konta Google

Gdy korzystasz ze smartfona lub tabletu z Androidem, to najprawdopodobniej masz również podłączone konto Google, aby korzystać ze Sklepu Play. Wiesz również, że na koncie Google są zapisywane różne ustawienia z twojego urządzenia w formie kopii zapasowej, aby można było ją przywrócić np. po zresetowaniu telefonu. Co zrobić, jeśli zechcemy usunąć te kopie ze swojego konta Google?

Gdzie na koncie Google przechowywana jest kopia zapasowa Androida?

Kopia zapasowa ustawień Androida, zainstalowanych aplikacji, rejestru połączeń, kalendarza oraz kontaktów jest automatycznie przechowywana na Dysku Google. Wszystkie elementy, które wchodzą w skład automatycznie tworzonej kopii zapasowej trafiają do specjalnego folderu na twoim koncie Google. Folder ten możesz sprawdzić, korzystając właśnie z Dysku Google.

Znajdziesz tam kopie zapasowe wszystkich urządzeń, które są zsynchronizowane z twoim urządzeniem. Możesz sprawdzić, ile dana kopia zapasowa zajmuje i do jakiego modelu urządzenia jest przeznaczona. Widnieje tam też informacja o tym, jakiego rodzaju dane są przechowywane w kopii (np. tylko ustawienia aplikacji).

Jak usunąć kopię zapasową Androida z konta Google?

Jeżeli z jakiegoś powodu zechcesz usunąć ze swojego konta Google kopię zapasową ustawień i danych swojego telefonu, to możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Najprościej można to zrobić, korzystając z przeglądarki internetowej na komputerze.

Przejdź do Dysku Google

Kliknij w powyższy link, aby przejść do strony Dysku Google. Na ekranie logowania wpisz dane do konta Google, z którego korzystasz w swoim urządzeniu z Androidem. Pojawi się zawartość twojego Dysku Google.

Kopie zapasowe Androida na koncie Google - podgląd

Z menu bocznego wybierz zakładkę „Kopie zapasowe”. Pojawi się teraz zawartość folderu z kopiami zapasowymi i na liście znajdziesz pliki reprezentujące kopie poszczególnych urządzeń, z których korzystasz. Przykładowo, w moim przypadku jest to plik o nazwie H60-L04, który odpowiada za smartfon Honor 6 (model H60-L04).

Aby sprawdzić, co znajduje się wewnątrz tej kopii zapasowej, wystarczy w nią kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Pojawi się nowe okienko ze szczegółami. W moim przypadku kopia zawiera ustawienia dotyczące Androida i kilkunastu aplikacji.

Szczegóły i usuwanie kopii zapasowej Androida z konta Google

Jeśli chcesz usunąć kopię, kliknij w przycisk „Usuń kopię zapasową” w dolnym prawym rogu. Kopia zostanie usunięta z twojego konta Google i możesz wykonać tę procedurę dla każdego urządzenia, którego kopia widnieje na twoim koncie Google.