Płynne przejścia między utworami sprawiają, że przyjemniej słucha się playlist, gdyż eliminowana jest cisza pomiędzy piosenkami. Spotify ma tę opcję wbudowaną – jak ją włączyć w Spotify na komputerze, a także w Spotify na Androidzie i iOS?

Spotify - płynne przejścia między piosenkami

Jeśli kiedykolwiek słuchaliście seta muzycznego, stworzonego przez profesjonalnego DJ’a, to wiecie, że pomiędzy utworami nie ma żadnej ciszy. Piosenki przechodzą płynnie z jednego utworu w drugi. Jeden utwór zaczyna się lekko ściszać i nagle zaczyna być coraz głośniej słychać kolejną piosenkę. Utwory nachodzą na siebie, płynnie przechodząc z jednego w drugi.

W przypadku słuchania całych albumów opcja ta nie jest aż tak potrzebna, gdyż bardzo często artyści sami dbają o to, aby przejścia między ich utworami były dość unikatowe, niekiedy nawet tworząc jedną całość. Problem jednak się pojawia, gdy słuchamy losowych utworów lub playlist zbudowanych z muzyki różnych wykonawców. Wtedy nie tylko dochodzi do ciszy między utworami, ale także do zmiany głośności. Na szczęście Spotify posiada wbudowaną opcję płynnych przejść między piosenkami, która uprzyjemnia słuchanie – wystarczy tę opcję włączyć w ustawieniach.

Włączanie płynnego przejścia piosenek w Spotify na komputerze

W wersji komputerowej trzeba udać się do ustawień / preferencji programu Spotify. Posiadając Spotify w wersji dla systemu Windows należy w oknie programu kliknąć w zakładkę „Edycja”, a następnie z listy dostępnych opcji wybrać „Preferencje”.

W komputerach Mac dostęp do preferencji może wyglądać inaczej – należy wtedy kliknąć w ikonę strzałki w górnym prawym rogu i wybrać „Ustawienia”.

Wejdź do zaawansowanych opcji

Gdy jesteś już w ustawieniach, to przewiń ich zawartość nieco w dół, aż znajdziesz opcję „POKAŻ USTAWIENIA ZAAWANSOWANE”. Kliknij tę opcję, aby wysunąć listę wszystkich preferencji programu Spotify.

Ustaw długość płynnego przechodzenia utworów

Po rozwinięciu wszystkich opcji wyszukaj sekcji o nazwie „Odtwarzanie”. W tym miejscu znajdziesz opcję „Płynne przejście między utworami”. Zaznacz tę opcję, aby ją włączyć, a następnie korzystając z suwaka dostosuj długość płynnego przejścia. Suwak przesunięty w prawą stronę oznacza dość spore przejścia między utworami ze stopniowym wyciszaniem starej piosenki i jednoczesnym zwiększaniem głośności kolejnego utworu. Z kolei jeśli przesuniesz suwak w lewo, to efekt ten również będzie występować, ale znacznie krócej.

Włączanie płynnego przejścia piosenek w Spotify na smartfonie

Jeżeli korzystasz ze Spotify w wersji na smartfony z Androidem lub iOS, to opcja ta jest w podobnym miejscu, ale nieco inaczej można się do niej dostać. Uruchom aplikację Spotify na swoim urządzeniu mobilnym, a następnie korzystając z dolnego paska narzędziowego przejdź do zakładki „Biblioteka”.

Będąc w bibliotece dotknij ikony z kołem zębatym w górnym prawym rogu. Spowoduje to przeniesienie Cię do ustawień aplikacji. Wyszukaj w tym miejscu opcji „Płynne przejście między piosenkami”. Nie posiada ona przełącznika „Włącz / wyłącz” jak w wersji komputerowej.

Włączanie płynnego przechodzenia utworów w Spotify na Androidzie / iOS

Zamiast tego cała kontrolę nad tymi opcjami sprawujemy za pomocą suwaka. Przesunięcie go całkowicie w lewo wyłącza płynne przejście między utworami. Wystarczy, że przesuniesz suwak nieco bardzo w prawo, aby tę opcję włączyć. Podobnie jak w wersji komputerowej, pozycja suwaka określa długość płynnego przejścia. Im bardziej w prawo go przesuniesz, tym dłuższe przejścia między piosenkami będą generowane.