Kończy Ci się miejsce na dysku i wiesz, że jest ono zajęte przez gry lub modyfikacje z warsztatu Steam, ale nie wiesz, które z nich zajmują najwięcej miejsca? Nowy Menedżer Pamięci na Steam pozwala szybko i wygodnie sprawdzić, które gry zajmują najwięcej miejsca na dysku, wraz z podziałem na DLC i zainstalowane modyfikacje.

Gry zajmują coraz więcej miejsca na dysku, a nie każdy z nas posiada nieskończone gigabajty wolnej przestrzeni dyskowej. Zwłaszcza, gdy korzystamy z dysku SSD. Jeśli zainstalujemy sporo gier, to wkrótce może okazać się, że zostało nam niewiele wolnego miejsca na inne tytuły. Kiedy przyjdzie czas na porządki, warto wiedzieć, które gry zajmują najwięcej miejsca, aby to właśnie od nich zacząć usuwanie i zwalnianie miejsca. Na Steam można teraz to zrobić w bardzo wygodny sposób.

Steam posiada od niedawna Menedżer pamięci. To przebudowana funkcja zarządzania biblioteki i zainstalowanymi grami, dzięki której możemy zobaczyć listę wszystkich zainstalowanych gier wraz z podziałem na bibliotekę gier (np. dysk twardy), na którym się ona znajduje. Co więcej, Menedżer pamięci bardzo szczegółowo podaje zajęte miejsce przez daną grę, gdyż wyświetla nie tylko rozmiar samej gry, ale także rozmiar zainstalowanych DLC oraz modyfikacji pobranych z Warsztatu Steam.

Które gry na Steam zajmują najwięcej miejsca na dysku?

Aby skorzystać z Menedżera pamięci, należy go wywołać za pomocą odpowiednich ustawień Steama. W tym celu rozwiń menu Steam w górnym lewym rogu okna programu, a następnie wejdź do "Ustawienia". W ustawieniach udaj się do zakładki "Pobieranie", a następnie na samej górze kliknij przycisk "Foldery biblioteki Steam".

Otwórz foldery bibliotek Steam

W tym miejscu możesz nie tylko konfigurować lokalizacje, w których chcesz instalować gry, ale także sprawdzić, jakie gry są zainstalowane w każdej z bibliotek. Na liście wyświetlą się teraz wszystkie gry z podziałem na biblioteki, posortowane po rozmiarze.

Obok każdej gry widzisz nie tylko jej całkowity rozmiar, ale także cząstkowe zajęcie miejsca na dysku przez zainstalowane DLC do danej gry lub zawartość z Warsztatu. To bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku gier z dużą ilością modów, gdyż w ten sposób możemy łatwo sprawdzić, co dokładnie zajmuje najwięcej miejsca - sama gra czy zainstalowane dodatki lub modyfikacje.

Menedżer pamięci w Steam

Jeśli chcesz odinstalować jakąś grę, wystarczy zaznaczyć ją na liście, a następnie kliknąć "Odinstaluj".

Które modyfikacje z Warsztatu zajmują najwięcej miejsca na dysku?

Załóżmy, że znalazłeś na liście grę, która sama w sobie nie zajmuje zbyt dużo miejsca, ale zainstalowana z Warsztatu ilość modyfikacji do niej to kolejne kilkadziesiąt gigabajtów. Możesz je indywidualnie odinstalować - wystarczy sprawdzić, które dokładnie z nich zajmują najwięcej miejsca, zaznaczyć je i usunąć. Jak to zrobić?

Gdy znajdziesz grę, dla której jest zainstalowanych wiele modyfikacji, kliknij w Menedżerze pamięci pole "Warsztat" obok niej.

Zobacz, które modyfikacje zajmują najwięcej miejsca

Spowoduje to wyświetlenie nowego okna z właściwościami danej gry i listą wszystkich zainstalowanych modyfikacji z Warsztatu dla niej. Możesz je posortować po rozmiarze, klikając kolumnę "Rozmiar".

Lista zainstalowanych modów z Warsztatu

Teraz wystarczy przejrzeć, które modyfikacje z Warsztatu zajmują najwięcej miejsca, zaznaczyć je na liście i kliknąć "Anuluj subskrypcję". Modyfikacja zostanie usunięta z dysku i nie będzie już automatycznie pobierana z Warsztatu przy następnym uruchomieniu gry.

W ten sposób możesz szybko zidentyfikować, co dokładnie w Bibliotece Steam zajmuje najwięcej miejsca i szczegółowo uporządkować jej stan.