IGTV to nowa platforma wideo udostępniona przez Instagram. Pozwala użytkownikom stworzyć swój kanał filmowy, dzielić się pionowymi nagraniami wideo o długości nawet do godziny, a także umożliwia śledzenie kanałów innych użytkowników prowadzących aktywność w tej usłudze. Z IGTV można korzystać bezpośrednio w Instagramie lub za pomocą nowej aplikacji.

Co to jest IGTV i jak dodawać tam własne filmy

Instagram kiedyś był aplikacją skupioną tylko na udostępnianiu zdjęć z filtrami, ale od pewnego czasu użytkowników bardziej fascynują funkcje wideo. Wiele osób korzysta z Instagramu po to, aby udostępniać 15-sekundowe filmiki w relacjach (Instagram Stories) lub 1-minutowe wideo w formie postów na swoim profilu. To jednak zbyt mało, aby zagrozić YouTube'owi, dlatego twórcy podjęli kolejne kroki i wprowadzili nową platformę wideo o nazwie IGTV. Co więcej, zintegrowali ją bezpośrednio z Instagramem.

Co to jest IGTV?

IGTV to nowe miejsce do dzielenia się filmami, zintegrowane bezpośrednio z Instagramem. Z IGTV można korzystać bezpośrednio w aplikacji Instagram, dotykając ikony IGTV w górnym prawym rogu lub za pomocą dedykowanej aplikacji IGTV, którą można pobrać ze Sklepu Play lub App Store. Aplikacja działa tak samo jak wbudowana opcja w Instagram, ale daje szybszy dostęp do wszystkich funkcji oglądania materiałów wideo z polecanych lub śledzonych kanałów, a także do publikowania własnych materiałów.

IGTV - jak włączyć?

Cechą charakterystyczną IGTV jest to, że umożliwia nagrywanie filmików tylko w orientacji pionowe. Widać, że twórcy stawiają tylko i wyłącznie na materiały wideo przeznaczone pod urządzenia mobilne. Ważne jest jednak to, że można kręcić filmy trwające nawet jedną godzinę! To świetna wiadomość dla osób, które korzystają z Instagramu do dzielenia się dłuższymi, pociętymi na kawałki nagraniami wideo – teraz dzięki IGTV można udostępniać filmy trwające znaczniej dłużej niż standardową minutę.

Oczywiście udostępnianie własnych materiałów wideo to tylko jedna strona medalu. IGTV to przecież przede wszystkim miejsce, w którym możemy śledzić ulubieńców i przeglądać filmy udostępnione przez nich filmy. Aplikacja odtwarza filmy od razu na głównym ekranie, tuż po uruchomieniu. Filmy odtwarzają się w tle, a nawigacja następuje za pomocą nakładki widocznej w dolnej części ekranu.

IGTV - główny ekran aplikacji i oglądanie filmów

Możemy wyszukiwać twórców za pomocą wyszukiwarki lub przełączać się między kartami z polecanymi i popularnymi kanałami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić tylko te kanały, które nas interesują – wystarczy je znaleźć i zacząć obserwować, co spowoduje, że wyświetlą się w zakładce „Obserwowane”, gdzie zawsze znajdziemy najnowsze filmy od śledzonych twórców. Można też ukryć nawigację i wyświetlić sam film bez nakładek – wystarczy przesunąć palcem w dół, aby schować interfejs.

Jak utworzyć kanał w IGTV i dodawać filmy?

Jeżeli zechcemy samemu udostępniać filmy na IGTV, to nie ma z tym problemu. Każdy użytkownik Instagrama może błyskawicznie utworzyć swój kanał w IGTV i dodawać filmy nakręcone aparatem w orientacji pionowej. Jak to zrobić?

Najpierw udaj się do IGTV, dotykając ikony telewizora w górnym prawym rogu Instagramu lub instalując dedykowaną aplikację IGTV ze Sklepu Play bądź App Store.

Pobierz IGTV ze Sklepu Play

Pobierz IGTV z App Store

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z dedykowanej aplikacji, to konieczne jest zalogowanie się za pomocą swojego konta Instagram. Po przejściu do IGTV wyświetli się ekran główny aplikacji. Aby utworzyć swój kanał, dotknij ikony koła zębatego obok ikonki ze swoim zdjęciem.

IGTV - wybierz opcję tworzenia konta w opcjach

Wyświetlą się ustawienia aplikacji. Wybierz na samej górze odnośnik „Utwórz kanał”. Pojawi się teraz krótki informator, w którym aplikacja IGTV w skrócie opowie Ci, czym jest nowa platforma wideo (nowe miejsce do publikacji filmów) i jakiego rodzaju filmy możesz publikować (dłuższe niż minutę w orientacji pionowej).

Po „przeklikaniu” się przez te informacje wybierz opcję „Utwórz kanał”. Twój kanał zostanie utworzony pod taką samą nazwą oraz imieniem i nazwiskiem, jakie masz ustawione na Instagramie.

 

Tworzenie kanału na IGTV

Możesz teraz dodawać nowe filmy na swój kanał, nie przejmując się standardowymi limitami długości filmu z Instagrama.

Póki co aplikacja umożliwia tylko dodawanie filmów z Galerii, czyli tych, które już nagraliśmy. Uruchom więc w telefonie aplikację Aparatu, a następnie nagraj film, który chcesz udostępnić na Instagramie. Możesz go nagrać również za pomocą dowolnej innej aplikacji np. z różnymi filtrami czy innymi dodatkami.

IGTV - dodawanie filmów

Jedyny warunek jest taki, że film musi być nagrany w orientacji pionowej – nie możemy umieszczać tu filmów panoramicznych, czyli w orientacji poziomej. Niektóre konta mogą mieć również ograniczenie długości filmu do 10 minut. To ograniczenie występuje w początkowej fazie i wkrótce IGTV udostępni wszystkim możliwość publikacji filmów trwających do godziny, a w dalszej przyszłości nawet dłuższych. Po wybraniu filmu z Galerii lub Rolki aparatu zostanie on opublikowany na Twoim kanale i każda osoba, która Cię śledzi, zobaczy Twoje nagranie u siebie w zakładce z obserwowanymi kanałami.