Klawiatura jest niezbędna nie tylko do szybkiego pisania. Używają jej również gracze, programiści, graficy i inni specjaliści, by w pełni wykorzystać potencjał różnych programów. Liczne kombinacje klawiszy i skróty umożliwiają wykonywanie skomplikowanych czynności w ułatwiony sposób oraz przyspieszają pracę. Jak wybrać odpowiednią klawiaturę do komputera?

Typ klawiatury

Na początek powinno się zdecydować, jakiego typu klawiatury potrzebuje się do codziennego użytkowania i pracy. Klawiatura membranowa ma pod przyciskami specjalną membranę, która po naciśnięciu klawisza wysyła sygnał do komputera. Zaletą klawiatury tego typu jest stosunkowo niska cena i cicha praca.

Klawiatura mechaniczna jest bardziej wytrzymała i wygodna podczas użytkowania, gdyż każdy klawisz posiada odrębny przełącznik do rejestrowania nacisku. Przyciski w tego typie klawiatury szybko wracają do pozycji wyjściowej, co pozwala na szybsze pisanie. Charakterystyczną cechą klawiatur mechanicznych jest głośny, charakterystyczny klik, co warto brać pod uwagę, jeśli zależy nam na cichej pracy. Klawiatury mechaniczne są dostępne na https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-mechaniczne

Klawiatura hybrydowa łączy natomiast cechy modeli mechanicznych i membranowych. Przełączniki rejestrują nacisk klawiszy, a membrana tłumi dźwięki powstające podczas pracy na klawiaturze.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Istotną kwestią przy wyborze klawiatury do komputera jest sposób łączności z PC. Klawiatura bezprzewodowa jest ceniona z powodu wygody użytkowania. Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą fal radiowych lub Bluetooth, dzięki czemu z biurka znika plączący się kabel. Użytkownik może pisać na klawiaturze w pełni swobodnie bez ograniczania się długością przewodu. Klawiaturę można ułożyć nawet na kolanach lub na stoliku w sporej odległości od PC.

Minusem klawiatury bezprzewodowej jest konieczność zapewnienia odrębnego zasilania. Sprzęt wymaga zastosowania baterii lub ładowania co jakiś czas za pomocą kabla podłączonego do portu USB. Ponadto dla niektórych użytkowników uciążliwe bywają opóźnienia w wysyłaniu sygnałów z klawiszy do komputera. Jest to szczególnie istotne dla graczy.

Klawiatura przewodowa wymaga podłączenia do komputera za pomocą kabla. Ma to wpływ na ograniczenie zasięgu i swobody użytkowania urządzenia, gdyż musi ono przez cały czas znajdować się na biurku. Atutem klawiatury przewodowej jest brak opóźnień i problemów z łącznością, co przydaje się zwłaszcza w grach, gdzie liczy się refleks. Klawiatury bezprzewodowe i przewodowe znajdziesz na https://www.komputronik.pl/category/6569/klawiatury-pc.html

Jaka klawiatura do pisania?

Klawiatura do pisania powinna odznaczać się wysoką ergonomią. Przede wszystkim klawisze powinny mieć niski profil, gdyż ułatwia on szybkie pisanie i wymaga mniejszej siły nacisku. Uwagę warto zwrócić na klawiatury wygięte w łuk. Początkowo pisanie na nich może być problematyczne, jednak do nietypowego układu warto się przyzwyczaić. Zaowocuje to wygodniejszym pisaniem i mniejszym zmęczeniem nadgarstków. Ponadto w przypadku pracy po zmroku przyda się klawiatura podświetlana. Ofertę podświetlane znajdziesz na https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-podswietlane

Jaka klawiatura dla gracza?

Klawiatura gamingowa zwykle łączy się z komputerem za pomocą przewodu. Kabel zmniejsza liczbę opóźnień i przyśpiesza reakcję komputera na naciśnięcie klawisza. W rozgrywce znaczenie ma każda sekunda, dlatego graczom rekomenduje się tradycyjne klawiatury przewodowe. Ponadto gracz powinien przyjrzeć się wytrzymałości klawiszy i ich odporności na silne uderzenia. Gracz doceni również funkcje zmiany podświetlenia klawiszy, dodatkowe przyciski makr oraz rolkę do przewijania obrazu, podobną do zastosowanej w myszy. Klawiatury odpowiednie dla graczy są dostępne na https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-dla-graczy

Inne rodzaje klawiatur

Jeśli często korzysta się z multimediów, warto postawić na klawiatury z klawiszami specjalnymi. Za ich pomocą uruchamia się konkretne funkcje związane z wideo i muzyką. Dodatkowe przyciski w klawiaturach multimedialnych to między innymi Play, Stop i Pauza. Niektóre klawisze mogą być również programowane w celu uruchamiania konkretnych aplikacji lub określonej sekwencji klawiszy.

Klawiatura numeryczna przydaje się w zastosowaniu biznesowym. Miniaturowy moduł zawiera przede wszystkim cyfry, co przyśpiesza wprowadzanie ciągów liczbowych do arkuszy kalkulacyjnych i różnych baz danych.