Zmieniający się świat biznesu, zwłaszcza w kontekście nowoczesnych technologii, stawia liczne wyzwania przed właścicielami i managerami wysokiego szczebla. W sytuacji, gdy konkurencja jest liczna i wymagająca, a tempo innowacji nieustannie rośnie, elastyczność i personalizacja usług stały się kluczem do przewagi konkurencyjnej. Ważne, aby odpowiednio wykorzystać infrastrukturę IT. Firmy informatyczne mogą w tym pomóc, dostarczając najlepsze rozwiązania informatyczne na rynku. Jednym z takich rozwiązań jest chmura Azure, która oferuje ogromną moc obliczeniową i bezpieczeństwo danych. Jest ona dostępna kosztowo dla małych firm i pozwala zoptymalizować procesy operacyjne w dużych przedsiębiorstwach.

Czym jest Microsoft Azure?

Chmura Azure to zaawansowana platforma chmury obliczeniowej stworzona przez Microsoft. Oferuje bogatą gamę różnorodnych produktów i usług. Składa się z zaawansowanych i niezwykle skalowalnych serwerów oraz sprzętu sieciowego, co umożliwia korzystanie z zasobów chmury bez konieczności zarządzania własnym sprzętem. Azure charakteryzuje się wysoką innowacyjnością, optymalizacją kosztów i skalowalnością, dostosowując się do potrzeb każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości czy branży. Jednym z kluczowych atutów tej platformy jest bezpieczeństwo danych. Chmura Azure korzysta z fizycznych serwerów umieszczonych w centrach danych, dostarczając wirtualne maszyny dla swoich klientów.
Różnorodność usług Azure pozwala na sprawną pracę operacyjną. Usługi związane z przechowywaniem danych i zarządzaniem nimi, takie jak Azure Storage, Azure SQL Database i Azure Cosmos DB dostosowano do potrzeb różnych branż. Aplikacja Azure Active Directory umożliwia zarządzanie danymi osobowymi i dostępem do nich. Azure oferuje także narzędzia do zaawansowanej analizy danych, w tym Big Data.

Główne zalety chmury Azure

Skalowanie w zależności od potrzeb

Chmura Azure umożliwia dostosowanie usług do zmiennych środowisk biznesowych. Nie ma potrzeby inwestowania w nadmiar sprzętu - w elastycznych licencjach zużywane są zasoby zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Oczekujesz szczytu zakupowego podczas Black Friday? Masz wzrost przetwarzania danych w okresie świątecznym? A może pilnie potrzebujesz dodatkowej mocy obliczeniowej do dużego projektu wewnętrznego? Z chmurą Azure zwiększenie zasobów jest proste. Jeśli zapotrzebowanie maleje, możesz je zmniejszyć i zoptymalizować koszty.

Optymalizacja budżetu

Chmura uczyniła świat IT bardziej dostępnym. W rezultacie, firmy mogą elastycznie korzystać z zaawansowanych zasobów chmurowych. Dostawcy rozwiązań chmurowych oferują bardziej wydajne i zaawansowane zarządzanie danymi niż małe firmy mogłyby osiągnąć samodzielnie. Chmura eliminuje koszty związane z utrzymaniem własnych serwerów - od licencji po zabezpieczenia i wymianę sprzętu.

Wydajność

Chmura Azure dostarcza potężne serwery z szybkimi dyskami. Dzięki temu przynosi niezrównaną elastyczność w biznesie, poprawiając szybkość działania aplikacji i utrzymując jej wydajność nawet przy dużym natężeniu pracy. Uruchomienie w chmurze jest błyskawiczne, a kluczowe aplikacje mogą być dostępne online niemal od razu.

Stabilność

Infrastruktura chmurowa jest zaprojektowana tak, aby zapewniać wysoką wydajność z bliską 100% dostępnością. To coś, co tradycyjna infrastruktura lokalna rzadko osiąga. Centra danych zapewniają tę dostępność poprzez wieloplatformowe przechowywanie danych. W razie awarii, dane są sprawnie odzyskiwane z centrum danych.

Gwarancja bezpieczeństwa

Dostawcy chmury inwestują w zaawansowane zabezpieczenia i przestrzegają wielu regulacji prawnych. Centra danych gwarantują zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i cyfrowe, korzystając z najnowszych technologii i zabezpieczeń, również dla danych wrażliwych.


Dla jakich firm Azure będzie optymalny?

Platforma chmurowa Microsoft Azure jest dostosowana do potrzeb niemal wszystkich przedsiębiorstw. Małe organizacje mogą czerpać korzyści z zaawansowanej wiedzy specjalistycznej, zabezpieczeń i możliwości testowania rozwiązań, które byłyby dla nich niedostępne przy korzystaniu z tradycyjnych serwerów. Dzięki zdolności do skalowania usług w Azure, duże przedsiębiorstwa mogą rozwijać się bez obaw o niedostosowanie rozwiązań do rosnących potrzeb. Azure posiada również dedykowane rozwiązania dla konkretnych branż. Mając wpływ na rozwój wielu globalnych firm i gromadząc doświadczenia z ich procesów, Azure dostarcza sprawdzone i praktyczne rozwiązania dla biznesu w różnych sektorach. Chmura oferuje rozwiązania branżowe, między innymi dla gałęzi takich jak usługi finansowe, instytucje rządowe, opieka zdrowotna, produkcja, handel, branża energetyczna, media i rozrywka, a także dla branży gamingowej. W niniejszym artykule przedstawimy kilka przykładów zastosowań z różnych branż.

Azure w finansach i bankowości

Bankowość, ubezpieczenia i inne instytucje finansowe kładą duży nacisk na bezpieczeństwo oraz analizę danych. Azure chroni wrażliwe informacje, umożliwiając kontrolowanie danych poprzez wszechstronne zarządzanie zagrożeniami. Specjaliści od ryzyka mogą przeprowadzać symulacje różnych scenariuszy, minimalizując potencjalne zagrożenia.

Dzięki uczeniu maszynowemu Azure identyfikuje działalność hakerów, automatycznie śledząc i zapobiegając szkodliwym działaniom, jednocześnie ograniczając liczbę fałszywych alarmów.

Organizacje bezpieczeństwa publicznego i wymiaru sprawiedliwości

Azure dostarcza usługi dla instytucji rządowych w Stanach Zjednoczonych, dostosowane do surowych wymogów związanych z bezpieczeństwem, zgodnością i prywatnością danych. Współpracując z różnymi instytucjami najwyższej rangi, Microsoft stworzył specjalne wersje chmur, takie jak Azure Government - dedykowaną wersję dla podmiotów rządowych i ich partnerów, gwarantującą zaawansowane zabezpieczenia oraz zgodność z przepisami.

Azure dostarcza rozwiązania zgodne z przepisami, takimi jak:

● FedRAMP - Federalny program zarządzania ryzykiem i autoryzacjami.
● DoD SRG - Dokumentacja wymagań dotyczących bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych ustanowiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
● CJIS - Usługi informacyjne w ramach kompetencji Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.

Azure w Opiece zdrowotnej

Chmura Microsoft dostarcza nowoczesne rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Dzięki Azure AI, możemy przetwarzać obrazy czy tworzyć między innymi automatyczne interpretatory mowy. Jeśli działasz w branży sektora medycznego, Azure jest wręcz idealnym rozwiązaniem, które pozwoli na rozwój w tym dynamicznym środowisku. Chmura dostarcza narzędzia do bardziej efektywnego i bezpiecznego zarządzania placówkami, systemami czy bazami danych. Dzięki innowacjom wdrażanym przez Microsoft, organizacje sektora medycznego mają możliwość stale podnosić jakość świadczonych dla pacjentów usług.

Branża medyczna przetwarza ogromne ilości danych, które służą diagnozowaniu i odkrywaniu nowych rozwiązań w medycynie. Azure umożliwia również integrację różnych systemów IT wykorzystywanych w opiece zdrowotnej, takich jak elektroniczne zapisy wizyt czy systemy CRM do zarządzania bazami pacjentów.

Platforma Azure dla produkcji

Migracja na platformę Azure pozwala zmniejszyć koszty i zoptymalizować procesy w logistyce zakładów produkcyjnych. Przejście do inteligentnej produkcji zaczyna się od migracji danych do chmury, która jest w stanie sprawnie obsłużyć złożone mechanizmy produkcyjne. Duże przedsiębiorstwa mogą zrezygnować z utrzymania serwerowni lokalnych, przechodząc na systemy hybrydowe. Azure od Microsoft to efektywne rozwiązanie dla firm produkcyjnych, pozwala na integrację systemów w fabryce, w celu analizy czynników ryzyka czy ograniczania przestojów produkcji. Monitoring wydajności procesów produkcyjnych, dzięki użyciu sztucznej inteligencji odkrywa przed firmami nowe możliwości.

Platforma Azure dla handlu detalicznego

Przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, między innymi z branży FMCG, mogą lepiej dostosowywać procesy logistyczne korzystając z narzędzi Microsoft Azure. Zaawansowane technologie, takie jak wspomniane już AI, uczenie maszynowe oraz analiza danych, pomagają w odkrywaniu nowych możliwości sprzedażowych. Dzięki zaawansowanym systemom i aplikacjom do przechowywania danych o doświadczeniach zakupowych klientów, jesteśmy w stanie przygotować lepszą ofertę, podnieść jakość obsługi i zwiększyć atrakcyjność rynkową naszej firmy. Usprawnienie łańcucha dostaw, pozwala na lepsze zarządzanie przestrzeniami magazynowymi, logistyką, co daje realne sposoby obniżenia kosztów operacyjnych.

Czy Azure to dobre rozwiązanie chmurowe dla firm w Polsce?

Powyższe przykłady miały na celu pokazać jak uniwersalnym rozwiązaniem jest platforma Azure. Dzięki ogromnej gamie usług (Azure oferuje ponad 200 różnorodnych produktów w chmurze), mamy niemal nieskończony potencjał dostosowania aplikacji do specyfiki naszej firmy.

Dobór narzędzi, licencji czy zasobów najlepiej skonsultować z ekspertami w zakresie usług chmurowych. Firma Lizard we współpracy z APN Promise, dostarcza najwyższej jakości usługi chmury, w tym migrację serwerów czy aplikacji, backup danych oraz administrację chmury dla Twojej firmy. Warto powierzyć dane firmy zaufanym partnerom IT, a wymienione wyżej marki o międzynarodowym zasięgu, posiadają partnerstwo największych firm dostarczających rozwiązania chmurowe, w tym Microsoft Azure.

Potrzebujesz kompleksowej opieki informatycznej dla swojej firmy? Może potrzebujesz zlecić część usług i odciążyć swój dział IT? Niezależnie od Twojej branży czy wielkości firmy, możesz być pewny, że współpracując z powyższymi markami, otrzymasz dostosowany do Twoich potrzeb zakres usług oraz najbardziej korzystną formę rozliczenia.

Źródło zdjęć: shutterstock